Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

Yüz Bakım Yağları Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Antik çağlardan bu yana güzellik rutinlerinin en çok hangi kaynaklarla ve ne tür uygulamalarla yapıldığını hiç duymuş muydunuz? Tarihi kayıtlarda yer aldığı üzere, aslında bunun için simya ile ilişkili çeşit çeşit yöntemin denenmiş olduğunu söylemek mümkün. Fakat en etkili yollardan biri olarak bugüne başarıyla ulaşan yöntemler arasında, bitkileri ezerek yağının çıkarılması ve cilde uygulanması başı çekiyor. Bugünkü yüz bakım yağı çeşitleri, işte bu yöntemin en modern ürünleri olarak bugünün kozmetik uygulamalarında büyük bir yer tutuyor!

Günümüzde en iyi yüz yağları denilince Fransa’nın bir adım öne çıktığı biliniyor. Zengin bir aromatik bitki varlığına ev sahipliği yapan ülkenin, bu sayede kozmetik amaçlı kullanılan doğal bitkisel yağ üretiminde geçmişten bu yana derin bir tecrübesi bulunuyor. Kırsal bölgelerde yaşayan Fransız kadınlarının dahi, ailelerine yüzyıllardan beri kozmetik yüz yağı tarifleri bıraktığı da bilinenler arasında. “Cilt ve yüz nemlendirici yağlar neden kullanılmalı? Yüz bakım yağı çeşitleri nelerdir? Cilt bakım yağları nasıl kullanılır?” ve pek çok sorunuzun cevabı, sayfanın devamında!

Bakım Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Cilde ihtiyaç duyduğu nem desteğini yoğun şekilde sağlar.
 • İçerdiği vitamin, mineral ve doğal yağ asitleri sayesinde cildi besler.  
 • Cilt bariyerini güçlendirerek cildin çevresel faktörlere karşı güçlenmesini sağlar.
 • Cildin doğal onarım sürecini destekleyerek günden güne daha berrak ve canlı görünmesine yardımcı olur.
 • İçerdiği hedefe yönelik bileşenlerle leke bakımı da yaparak cilt kusurlarının azalmasına katkıda bulunur.
 • Cilt elastikiyetinin korunmasında rol oynayarak erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesine destek olur.
 • Ten makyajının ciltte daha pürüzsüz ve ışıltılı görünmesine yardımcı olur.
 • Besleyici içeriği sayesinde kaşların gür ve güçlü görünmesine dolaylı yoldan katkı sağlar.
 • Erkek cilt bakımı söz konusu olduğunda sakal vb. bölgelerde de parlaklık ve bakımlı bir görünüm sunar. 
 • Az miktarda dahi etkili bir bakım sunduğu için uzun vadeli kullanım olanağı ve tasarruf sağlar. 

Peki, yüz bakım yağlarında sizin aradığınız etki hangisi? Kuru ve hassas ciltler için yatıştırıcı ve besleyici bakım ise, Fransız kozmetik devi Clarins’in Santal Face Treatment Oil yüz bakım yağına mutlaka şans vermelisiniz!

Yüz ve Cilt Bakım Yağları Nasıl Uygulanır?

 • Yüz onarıcı yağları kullanmaya geçmeden önce cildin yüz temizleyici ile tüm makyaj ve kir kalıntılarından iyice temizlenmiş olması gerekiyor.
 • Cilt bakımı sırasına göre, yıkama sonrası ikinci adım olarak sıra tonik uygulamaya geliyor.
 • Tonikten sonra bakım yağının tüm yüze 4-5 damla halinde uygulanması yeterli oluyor.
 • Yağın cilde emilmesi için uygulama esnasında yüze yukarı yönlü hareketlerle masaj yapmak gerekiyor.
 • Yüz bakım yağları yoğun kıvamlı ve zengin içerikli olduğu için uygulama sonrası nemlendirici kullanımına ihtiyaç kalmıyor.
 • Yağ emilinceye dek cilde mümkünse makyaj yapılmaması gerekiyor.

Bu adımlar her ne kadar yüz bakım yağlarının genel kullanımına dair bilgi verse de, aslında her cilt bakım yağının kendine has bir uygulama yöntemi bulunuyor. Çünkü yüz bakımı söz konusu olduğunda, yağ çeşitleri sadece nemlendirme ve besleme amacıyla kullanılmıyor. Markaların geniş ürün kategorilerinde yüz temizleme yağı ve yüz masaj yağı olarak sunulan çeşitli alternatifler de bulunuyor.

Yüz yıkama yağı çeşitleri cilt bakımı rutinlerinin genellikle ilk adımında makyaj temizlemek için kullanılıyor. Yüz masaj yağları ise içerdiği bileşenlerin etkisiyle yüz bakım yağları ile aynı amaç doğrultusunda satışa sunuluyor. Halihazırda, yüz bakım yağlarını da cilde belirli süre boyunca etkin bir şekilde masaj yaparak kullanmak gerekiyor. Doğal içerikli yağlarla cilt bakımının faydalarını görmek adına bu koşul özellikle önem taşıyor. 

Yüz Bakım Yağları Hangi Aşamada Uygulanır?

Onarıcı ve besleyici özelliğe sahip olan yüz yağı çeşitleri, yukarıda da değinildiği üzere cilt bakımının temizlik aşamasından sonra uygulanıyor. Üründen alınacak etkinin maksimum seviyede olması için cildin tüm kalıntılardan arındırılmış olması büyük önem taşıyor. Bu nedenle günlük temizlik haricinde cilde haftada iki ila üç kez peeling yapılması da öneriliyor. Yüz bakım yağlarının bu durumda yüz temizleyici, tonik ve peeling adımlarından sonra dördüncü sırada uygulanması gerekiyor.

Yüz bakım yağları vücudu parlak gösteren yağlar oldukları için uygulama sonrası başka ürün kullanılmadan önce beklenmesi gerekiyor. Gece bakım rutininde kullanımın ardından uykuya yağ emildikten sonra geçilmesi tavsiye ediliyor. Gündüz bakım rutininde ise yağ kullanımından sonra ilk adım olarak güneş kremi uygulanması, makyaja bunun ardından geçilmesi gerekiyor. Clarins’in Blue Orchid Face Treatment Oil yüz bakım yağı, içerdiği mavi orkide yağı sayesinde cildi canlandırarak solgun görünmekten kurtarıyor. Makyajsızken dahi pürüzsüz, taze ve ışıltılı bir görünüm için denemeye değer!

Yüz Masaj Yağı Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

 • Pamukla dairesel hareketler yaparak uygulama
 • El ile masaj yaparak uygulama
 • Temiz cilt üzerine doğrudan uygulama
 • Nemlendiricinin ardından uygulama
 • Nemlendiriciye ilave edip karıştırarak uygulama
 • Makyaj öncesi uygulama
 • Fondöten ile karıştırarak uygulama

İlk maddede bahsedilen yüz bakım yağı uygulama yöntemi, yağlı cilt bakımı söz konusu olduğunda en uygun metotlar arasında yer alıyor. Çünkü yağlı ciltler için yağlar akne vb. kusurları önlemek adına üretilse bile, içeriğinde yağ asitleri barındırdığı için cildin sebum dengesini ilk başlarda artırabiliyor. Ancak pamukla uygulama sayesinde kullanılan yağın miktarı ve yayılımı kontrol altına alınmış oluyor.

Yağları temiz cilde doğrudan masaj yaparak ya da diğer ürünlerle karışım olarak kullanmak ise kuru, normal, solgun ve olgun cilt tipleri için öneriliyor. Bu sayede cildin dolaşımı artırılarak bakım aşaması desteklenebildiği gibi, cildin ihtiyaçlarını tam karşılamayan ürünlerin zenginleştirilmesi de mümkün olabiliyor. Yüz için kaliteli ve etkili bakım yağları arıyorsanız, siz de MM Kozmetik’in bakım yağları kategorisinde bulunan seçkin ürün alternatiflerini değerlendirebilirsiniz! 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.