Sıralama seçin
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Hassasiyet ve Kızarıklık için Cilt Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Kızarıklık, kuruluk veya pul pul dökülme... Bu sorunlar hassas cilde sahip olan pek çok kişinin günlük hayatını zorlaştırıyor. Ancak cildinizi tanımaya başladıktan sonra cilt bakım rutininizde yapacağınız birkaç değişiklikle hassas cilt sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Elbette ki sihirli değnek misali tek dokunuşla hızlı bir sonuç beklememelisiniz. Fakat doğru bakımla cilt sorunlarını en aza indirebilir, yatışmış cildinizle rahat bir nefes alabilirsiniz!

Cildiniz sabun, nemlendirici veya makyaj malzemesi gibi herhangi bir kozmetik ürüne karşı olumsuz bir reaksiyon göstermediği sürece hassas bir cilt yapısına sahip olduğunuzu bilmeden yaşamış olabilirsiniz. Bu yazıyı okuduğunuza göre, hassas bir cilde sahip olduğunuzu fark etmiş olmalısınız. Öyleyse vakit kaybetmeden dikkat etmeniz gereken detaylara geçelim! MM Kozmetik hassas ve kızarıklık problemi yaşayan ciltler için birbirinden etkili ürün önerilerini ve tüm bilgileri bu sayfada sizlere sunuyor! 

1. Hassas Cilt Belirtileri Nelerdir?

 • Kuruluk
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Pul pul dökülme
 • Çatlak görünümleri

Hassas cilt problemine sahip insanlarda yüz ve eller cildin en çok etkilenen bölgeleri arasında yer alıyor. Bu bölgelerin dışında kollar, dirsekler, bacaklar ve ayaklarda da kuruluk, sertlik veya çatlama gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bilhassa soğuk kış günleri ve sıcak yaz günleri hassas ciltleri doğrudan etkileyerek cilt problemlerini tetikleyebiliyor. Bu nedenle her mevsim cilt tipine göre bakım yapmak büyük önem taşıyor. 

2. Hassasiyet ve Kızarıklık için Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 • Cildi soyan güçlü etkili ürünlerden uzak durulmalı.
 • Cildi yatıştıran ürünler tercih edilmeli.
 • Ürünlerin temiz içerikli olmasına özen gösterilmeli. 
 • Güneş kremi ve nemlendirici krem kullanımı asla ihmal edilmemeli.
 • Sıcak sudan uzak durmaya gayret gösterilmeli.
 • Sabun ve alkollü temizleyicilerden uzak durulmalı.

Cilt yüzeyini soyarak temizleyen güçlü ürünler hassas ciltlerde kızarıklıkların artmasına ve cilt bariyerinin zedelenmesine neden oluyor. Bu nedenle sabun ve alkol içeren ürünlerden uzak durmak ve cildi yatıştıran temiz içerikli ürünleri tercih etmek gerekiyor. Ayrıca yüz yıkama rutinleri ve duşta suyun sıcaklığına dikkat etmek, nemlendirici krem ve güneş kremi kullanımını düzenli olarak uygulamak tavsiye ediliyor.

2.1. Hassas Ciltler için Temizlik Adımı

Cilt bakım rutinine başlamadan önce cildinizi makyajdan ve makyaj kalıntılarından arındırmanız gerektiğini biliyor olmalısınız. Clarins markasına ait Velvet Cleansing Milk makyajı çıkarmak ve temizlemek için cilde nazik bir bakım uyguluyor. Cilt bakım rutininize bu ürünü ekleyerek makyaj kalıntılarıyla nazik bir şekilde vedalaşabilirsiniz. Hassas cilt temizleme adımları bunlardan ibaret sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Haydi, diğer temizleme ve nemlendirme adımlarına daha yakından bakalım!

2.2. Hassas Ciltler için Nemlendirici Krem Uygulaması

Hassas cilt bakımı için en önemli adımlardan biri de tahmin edeceğiniz üzere nemlendirici seçimi. Hassas ve kızarıklığa meyilli ciltler genellikle kurumaya ve çatlamaya yatkın oluyor. İhtiyaç duyduğu bakımı alamayan ciltlerde dış bariyer zayıflıyor. Bu nedenle cildin belli bölgelerinde kızarıklıklar meydana gelebiliyor. Cilt bariyerini korumak için günlük cilt bakımı rutininde muhakkak nemlendirici etkili kremlerin tercih edilmesi gerekiyor.

2.3. Hassas Ciltlerin Olmazsa Olmazı: Yatıştırıcı, Rahatlatıcı ve Besleyici Nem Maskeleri

Cilt bakım rutininin bir diğer önemli adımını ise maske seçimi oluşturuyor. Hassas ciltler için maske seçerken yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi yüksek olan çeşitlere yönelmek gerekiyor. Clarins markasının Sos Comfort Nourishing Balm Mask seçeneğini cilt bakım rutininize ekleyerek haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Elbette, göz çevresinden kaçınmayı ve iyice temizlenmiş bir cilt üzerine uygulamayı unutmamak kaydıyla… 10 dakika boyunca bekledikten sonra maskeyi tonik yardımıyla temizleyebilirsiniz.

3. Hassasiyet ve Kızarıklık için Cilt Bakım Ürünleri Nelerdir?

 • Nemlendirici etkili makyaj temizleme sütleri
 • Hafif formüllü yüz temizleme jelleri
 • Hassas cilt için tonik seçenekleri
 • Tüm gün nem ve koruma sağlayan yoğun nemlendirici etkili kremler
 • Rahatlatıcı yağlar
 • Yatıştırıcı etkili maskeler
 • Hassas cilt için peeling’ler (minik partiküllü)
 • Yağ bazlı ve güçlü etkili güneş kremleri
 • Cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olan onarıcı serumlar

Hassas ciltler, kullanılan ürünlerden ve çevresel etkenlerden diğer cilt tiplerine kıyasla daha hızlı ve daha fazla etkileniyor. Kullanılan kimyasal ürünlere daha duyarlı ve tahrişe meyilli olan hassas ciltler için ürün seçimini büyük bir titizlikle yapmak gerekiyor. Ayrıca mevsim fark etmeksizin her gün güneş kremi uygulanması tavsiye ediliyor. Hassas ciltler için bilhassa doğru ürünlerle nemlendirici cilt bakımı uygulamak son derece kritik. Peki, hassas cilt için nemlendirici seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair detaylı bilgi edinmeye ne dersiniz?

4. Hassasiyet ve Kızarıklık Ürünlerini Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Hipoalerjenik ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Hassasiyet ve kızarıklık sorunlarını yatıştıracak ürünler arıyorsanız içeriklere dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü birtakım içerikler (sülfat, koruyucular, parfüm, benzoil peroksit, alkol, asit vb.) cildi korumak yerine daha fazla hasara yol açabiliyor.
 • Hassasiyet ve kızarıklık için yeni bir cilt bakımına başlamadan önce muhakkak bir dermatoloğa da danışmanız gerek! Unutmayın, söz konusu hassas cilt bakımı olunca hekim onayı olmadan ilerlemek daha büyük sorunlara neden olabilir. 

Hassas cilt bakımı için tercih ettiğiniz ürünleri kullanırken de dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle ürünlerin deneme boylarını tercih ederek başlayabilirsiniz. Az miktarda ürünü kulağın arka kısmına veya bileğe uygulayarak 24 saat boyunca gözlemleyebilirsiniz. Cilt bakımı rutinlerinde birlikte kullandığınız ürünlerin içeriklerine de dikkat etmelisiniz. Örneğin; rutininizde birden fazla benzoil peroksit içeren ürünler varsa aynı gün içinde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Cilt bakım rutini sırasında ürünleri fazla veya eksik miktarda kullanmamalısınız. Kullanma talimatında yer alan sıklıkta ve dozda uygulamalısınız. Ayrıca düzenli olarak güneş kremi ve nemlendirici krem kullanmayı da katiyen unutmamalısınız. Hekiminizin önerdiği içeriklere göre, ihtiyacınız olan pek çok ürünü MM Kozmetik çatısı altında bulabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.