1080x1080.jpg (415 KB)
Sıralama seçin
Toplam 1 ürün görüntüleniyor.

Concealer Çeşitlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

İnatçı koyu halkalar, cilt lekeleri, yorgunluk veya bölgesel kızarıklıklar... Ciltteki kusurları doğal bir izlenimle gizleyebilecek kaliteli concealer çeşitleriyle, tüm bu istenmeyen görünümlerden kurtulmak aslında oldukça basit! Ten makyajının vazgeçilmezi olan concealer’lar, yoğun pigmentli formülleriyle ciltteki bölgesel kusurları anında gölgeleyerek yüzdeki renk eşitsizliklerini dengelemeye katkı sağlıyor. 

Cildinizin ihtiyaçlarına en uygun concealer seçimi ve doğru uygulama teknikleriyle siz de arzu ettiğiniz kusursuz makyaj görünümüne kavuşabilirsiniz! Peki, concealer seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Cilt tipine göre concealer nasıl seçilir? MM Kozmetik, bu kategoride sizlere yüksek kaliteli kapatıcı ürünler sunarken aklınızdaki soruları da bir bir cevaplıyor. 

1. Concealer Ne Demek ve Ne İşe Yarar? 

Concealer, İngilizce bir kelime olup Türkçeye birebir çevrildiğinde doğrudan “kapatıcı, gizleyici, örtücü” anlamlarına geliyor. Bu da söz konusu ürünlerin ten makyajındaki işlevini esasında gayet açık bir şekilde ortaya koyuyor. Ancak kapatıcıların işe yaradığı tek nokta, sadece belli başlı cilt kusurlarını görünmez kılmaktan ibaret değil! 

Ten makyajında fondöten sonrası kullanılan concealer’lar, ciltteki farklı renge sahip istenmeyen görünümleri tümüyle gizleyebildiği için;

 • Cilt tonunu daha güçlü bir şekilde eşitleme, 
 • Cilde pürüzsüz ve aydınlık bir görünüm kazandırma, 
 • Hatta kontür ve allık gibi diğer ten makyajı ürünlerinin de daha kusursuz görünmesini sağlama gibi önemli etkiler sunuyor. 

Göz altı kapatıcısı, concealer ailesinin özel bir üyesidir ve genellikle göz altı bölgelerindeki koyu halkaları ve torbaları kapatmak için kullanılır.

2. Kapatıcı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Ten rengi uyumu
 • Cilt tipi
 • Doğal görünüm sağlaması
 • Güvenilir içerik

Seçilen kapatıcının öncelikle güvenilir ve kaliteli bir markaya ait olmasına özen göstermek gerekiyor. Nitekim hassas bir bölge olması nedeniyle yüze sürülecek tüm ürünlerin temiz içerikli olması büyük bir önem taşıyor. Kapatıcı seçerken dikkat edilmesi gereken en mühim noktalardan bir diğeri de cilt tipi oluyor. Kuru ciltlerin nemlendirici etkili kapatıcı çeşitlerini seçmesi gerekirken, karma ve yağlı ciltlerin ise sebum dengeleyici ve mat bitişli kapatıcı çeşitlerine yönelmesi gerekiyor. 

Seçilen concealer’ın ten rengiyle uyumlu olması ise kusursuz bir makyajın şüphesiz en önemli şartı! Öyle ki hedeflenen doğal görünüm için concealer renginin hem cilt tonuyla hem de kullanılan diğer yüz makyaj malzemeleri ile uyum içinde olmasına büyük bir özen göstermek gerekiyor. 

3. Kapatıcı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Likit kapatıcı
 • Stick kapatıcı
 • Kremsi kompakt (sıkıştırılmış) kapatıcı

Kapatıcı çeşitleri yapılarına, renklerine ve uygun oldukları cilt tipine göre farklı özelliklere sahip oluyor. Kapatıcı seçmeden önce hem cilt tipini hem de ten rengini iyi analiz etmek gerekiyor. Bu sayede cilt alt tonuyla uyumlu ve yüz bölgesinde olumsuz sonuçlara neden olmayacak bir kapatıcı seçilebiliyor. 

3.1. Likit Kapatıcı

Likit kapatıcılar, hafif yapılı formülleri sayesinde ciltle hız bir şekilde bütünleşebiliyor. Bu ürünler makyaj süngeri veya kapatıcı fırçalarıyla rahatlıkla sürülebiliyor. Doğal görünüm sunan likit kapatıcı çeşitleri, cilt kusurlarını gizleyerek pürüzsüz bir ten görünümüne bir adım daha yaklaşmayı vadediyor. 

Koyu halka, şişkinlik vb. tüm cilt kusurlarını anında kapatarak cilde taptaze bir görünüm veren Clarins Everlasting Concealer, likit kapatıcı önerileri denince kategorinin en çok öne çıkan ürünleri arasında yer alıyor. Üstelik bu çok yönlü ürün, yaşlanma karşıtı bakım yapan formülüyle yıllara meydan okuyan bakışlar için de güçlü bir destek niteliğinde!  

3.2. Stick Kapatıcı

Kalem şeklindeki formları sayesinde bölgesel lekelerin üzerine rahatlıkla sürülebilen stick kapatıcılar, likit kapatıcılara kıyasla yapı bakımından çok daha yoğun oluyor. Bu ürünler, kapatıcı fırçası yardımıyla hafifçe dağıtılıp tampon hareketler yapılarak kusurlu bölgelerde hızlıca fark yaratabiliyor. 

3.3. Kremsi Kompakt (Sıkıştırılmış) Kapatıcı

Krem-pudra formunda olan kompakt kapatıcılar, kendi süngerleri veya makyaj süngeri yardımıyla uygulanabiliyor. Likit kapatıcılar en ufak lekelerin üzerine dahi sürülebilirken, kompakt kapatıcı çeşitleri kendi aplikatörleri kullanıldığında daha geniş bölgeler için uygun oluyor. Ancak küçük sünger veya sık kıllı bir fırça yardımıyla bu ürünler de küçük alanlara rahatlıkla uygulanabiliyor. 

4. Concealer Nasıl Kullanılır?

 • Temizlenmiş ve nemlendirilmiş cilt üzerine uygulanmalı.
 • Öncesinde makyaj bazı ve fondöten kullanılmalı.
 • Doğal görünüm için makyaj süngeriyle, az miktarda yoğun etki için fırçayla sürülmeli.
 • Aplikatör cilt üzerinde kaydırılmadan tampon hareketlerle sürülmeli. 
 • Gün boyu sabit görünüm için uygulama sonrası hafifçe pudra ve/veya makyaj sabitleyici uygulanmalı.  

Tüm makyaj malzemelerinin öncelikle temiz ve nemlendirilmiş cilt üzerine uygulanması gerekiyor. Kapatıcıyla birlikte diğer ten ürünlerinin de daha yoğun bir renk vermesi ve uzun süre etkili olması için uygulama öncesi makyaj bazı kullanımı tavsiye ediliyor. Makyaj bazının ardından yüze eşit şekilde fondöten sürülmesi gerekiyor. Kapatıcı fondötenden sonra uygulanabileceği gibi fondöten adımı atlanarak tek başına da kullanılabiliyor. Kusursuz ve uzun süre kalıcı bir ten makyajı için uygulama sonrası pudra ve makyaj sabitleyici spreyleri kullanabilirsiniz. 

5. Cilt Tipine Göre Hangi Kapatıcı Seçilmeli?

 • Kuru ciltler için nemlendirici etkili kapatıcılar
 • Yağlı ve karma ciltler için mat bitişli kapatıcılar
 • Olgun ciltler ve solgun görünüm için aydınlık görünüm veren kapatıcılar

Kapatıcı seçmeden önce hem ciltteki kusurların hem de cilt tipinin dikkatlice incelenmesi gerekiyor. Cilt tipine göre seçilmeyen kapatıcılar, kuru ciltlerde gerginlik ve kırışıklık görünümüne yol açarken yağlı ve karma ciltlerde ise akma ve çizgilere dolma gibi istenmeyen durumlara yol açabiliyor. 

Kuru göz çevresi için kapatıcı önerisine mi ihtiyacınız var? Naj Oleari Hydra Nude Concealer farkını keşfedin! Kremsi formülüyle göz çevresinde nemli ve ışıltılı bir bitiş sunan bu likit kapatıcı, sünger uçlu aplikatörüyle kolay kullanım sağlarken yoğun pigmentli formülü sayesinde ise cilt kusurlarını anında kapatarak gün boyu etki sağlıyor. 

5.1. Kuru Ciltler için Kapatıcı Çeşitleri

Kuru cilt tipine sahip kişilerin nemlendirici etkisi yüksek, cilde ışıltılı ve canlı görünüm veren doğal yağ içerikli kapatıcıları kullanması tavsiye ediliyor. Kuru ciltler, likit veya yumuşak kremsi yapıdaki kapatıcıları rahatlıkla kullanabiliyor.

5.2. Karma ve Yağlı Ciltler için Kapatıcı Çeşitleri

Karma ve yağlı cilt özelliklerine sahip bireylerin mat bitişli likit ürünler kullanması gerekiyor. Stick veya kompakt yapıdaki kapatıcılar, kolayca sabitlenerek cilt kusurlarını gün boyu gizli tutabilmek adına son derece ideal. 

5.3. Olgun Ciltler ve Yorgun Görünüm için Kapatıcı Çeşitleri

Olgun cilt yapısına sahip olan kişilerde genellikle solgun görünüm şikayeti de beraberinde geliyor. Bununla birlikte solgun görünüm sorunu daha erken dönemlerde de ortaya çıkabiliyor. Söz konusu cilt problemlerinden şikayetçi olan kişilerin kapatıcı seçiminde aydınlık görünüm veren parlak bitişli ürünleri tercih etmesi en uygun çözüm oluyor. 

MM Kozmetik'te bulunan kapatıcı çeşitleri sayesinde pürüzsüz bir cildin ve kusursuz makyaj deneyiminin tadına siz de artık varabilirsiniz! Seçkin markaları ve yüksek kaliteli ürünleriyle keyifli bir makyaj rutini sunan MM Kozmetik'in kapatıcı seçeneklerini hemen keşfetmeye başlayın! 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.