Sıralama seçin
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Saç Bakımı Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Saçlar, dünyadaki ilk atalarımız var olduğundan bu yana sahip olduğumuz en dikkat çekici ve en değerli süslerimizden biri. Bu nedenle kadın veya erkek fark etmeksizin herkes saçlarının canlı, dolgun ve bakımlı görünmesi adına sürekli olarak çaba sarf ediyor. Nitekim bir ortama girildiği anda, bedendeki konumundan dolayı dikkati çeken ilk unsurların “başında” saçlar geliyor. Peki, saçların arzulandığı gibi görünmesi için düzenli kuaför ziyaretleri ve günlük yapılan şekillendirme işlemleri yeterli mi? Elbette hayır, hatta aksi bile olabilir!

Kuaförlerde kesim haricinde yapılan boya gibi uygulamalar ve saç şekillendirme işlemleri, istenen görünümü o an için sağlasa bile saçlara yapısal olarak zarar verebiliyor. Bununla birlikte hem yaşam alışkanlıkları hem de saçların doğal şeklinden kaynaklanan kepeklenme, dökülme, kabarıklık veya sönüklük gibi şikayetler de söz konusu olabiliyor. Tüm bunlar, ihtiyaca uygun saç bakım ürünleri ile düzenli bir rutin uygulanmasını gerekli kılıyor. Saç bakımına dair aradığınız bilgiler ve denediğiniz anda vazgeçemeyeceğiniz yüksek kaliteli saç ürünleri, MM Kozmetik’te!

1. Saç Bakım Ürünleri Nelerdir?

 • Şampuan
 • Durulanan saç bakım kremi
 • Durulanmayan saç bakım kremi
 • Saç bakım maskesi
 • Saç bakım serumu
 • Saç bakım spreyi
 • Saç tarama spreyi
 • Saç bakım yağı

1.1. Saç Şekillendirici/Renklendirici ve Koruyucu Bakım Ürünleri Nelerdir?

 • Şekil koruyucu saç spreyi
 • Renkli saç spreyi
 • Isı koruyucu saç spreyi
 • Şekillendirici saç köpüğü
 • Bukle belirginleştirici saç köpüğü
 • Tuzlu su spreyi
 • Bukle belirginleştirici saç kremi
 • Saç wax’ı
 • Saç jölesi
 • Briyantin

2. Saç Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalıdır?

 • Yıkama öncesinde: Saç maskesi
 • Yıkama sırasında: Şampuan
 • Yıkama sırasında: Durulanan saç kremi
 • Yıkama sonrasında: Saç serumu veya saç bakım yağları
 • Şekillendirme: Saç spreyi, köpük veya şekil verici kremler

Yukarıdaki liste her ne kadar genel bir sıralama olsa da kullanılan ürünler her saç bakım rutininde değişkenlik gösteriyor. Kimileri şampuan sonrası saç kremi kullanmaya ihtiyaç duymazken, kimileri ise maske ya da saç spreyi ve köpük tarzı ürünleri tercih etmiyor. Bununla beraber, saç bakım rutininin mutlaka ihtiyaca göre yapılması gerekiyor. Çünkü ihtiyaca göre saç bakımı yapılmaması durumunda saçlarda kepeklenme, koparak dökülme, zayıflama, kırılma, renk kaybı, elektriklenme veya çabuk yağlanma gibi problemler baş gösterebiliyor.

3. Saç Bakım Ürünleri Kullanılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Her saç bakım ürününün kendi içinde dikkat gerektiren belli başlı kullanım yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler, esasında “Evde saç bakımı nasıl yapılır?” sorusuna da bir cevap niteliği taşıyor. Gelin, bunlara biraz yakından bakalım:

3.1. Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saç maskelerinin yanlış veya gereğinden fazla kullanımı saçlarda yağlanmaya ve dökülmeye yol açabiliyor. Bu nedenle saç maskelerinin mutlaka tavsiye edilen miktarlarda ve önerilen süreler içinde kullanılması gerekiyor. Ayrıca saç boy ve uçları için kullanılan saç maskelerinin saç derisine değdirilmemesi gerektiği de unutulmamalı!

3.2. Şampuan Nasıl Kullanılır?

Şampuanlama esnasında bol ürün kullanmak saç derisindeki gözenekleri tıkayabiliyor. Ardı ardına şampuan kullanmak ise saçlardaki sebum dengesini bozabiliyor. Bu nedenle ürünlerin şişeden en fazla ceviz büyüklüğünde alınması, her yıkamada olabildiğince bir kez kullanımla sınırlandırılması ve saç derisine nazikçe masaj yapılarak uygulanması gerekiyor.

3.3. Durulanan Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır?

Durulanan saç kremleri yumuşaklık verici bileşenler içerdiği için saç derisiyle temas ettiğinde yağlanmaya veya dökülmeye yol açabiliyor. Bu nedenle ürünlerin en fazla zeytin veya ceviz büyüklüğünde kullanılması ve saçın sadece boy ile uçlarına uygulanması gerekiyor. Boyalı saçlarınız için hem nemlendirici hem de renk canlandırıcı bir krem mi arıyordunuz? Wella Professionals’ın Invigo Color Brilliance renk canlandırıcı bakım kremini hala denemediyseniz çok şey kaçırıyor olabilirsiniz!

3.4. Durulanmayan Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Durulanmayan saç bakım kremlerinin duştan sonra fazla suyu alınmış ıslak saçlara uygulanması gerekiyor. Ancak bunu yaparken -seçilen saç kremi hangisi olursa olsun- ürünü olabildiğince az miktarda kullanmaya ve saç diplerine yaklaştırmamaya özen göstermek şart. Aksi takdirde saçlarınızda yağlı ve sönük bir görünümle karşılaşabilirsiniz.

3.5. Saç Bakım Spreyi, Saç Bakım Yağı ve Saç Serumu Nasıl Kullanılır?

Durulanmayan saç bakım kremleri yerine, daha özel ve hedefe yönelik bir bakım için saç serumu ve yağ gibi ürünler de tercih edilebiliyor. Bu noktada ise saç bakım yağı ve saç serumu ne işe yarar sorusunun yanıtı önem kazanıyor. Sprey, yağ veya serum formundaki durulanmayan saç bakım ürünleri, genellikle kırılmış, yıpranmış ve zayıflamış saçlar için kullanılıyor. Bu ürünler, saçlara anlık olarak canlı ve bakımlı bir görünüm vermekle birlikte günden güne daha parlak ve pürüzsüz olmalarına da yardımcı oluyor. 

Saç bakım spreyi, saç bakım yağı ve saç serumu gibi ürünleri kullanırken de tıpkı durulanmayan saç kremleri gibi ürünü çok az miktarda alarak saça iyice yedirmek gerekiyor. Ancak konu özellikle de saç köklerine uygulanması gereken saç dökülmesi serumu gibi ürünler olduğunda bu durum değişiyor. Yoksa sizin aradığınız da tam olarak böyle bir ürün mü? Öyleyse buldunuz! Wella Professionals markalı Invigo Balance Anti Hair-Loss dökülme karşıtı saç bakım serumunu hiç düşünmeden sepetinize ekleyebilirsiniz.

3.6. Saç Spreyi ve Stil Ürünleri

Saç spreyi çeşitleri hacim veren saç spreyi, güçlü tutuş sağlayan saç spreyi, keratinli saç spreyi, deniz tuzu etkili saç spreyi, gazsız şekillendirici saç spreyi vb. çeşitlere ayrılıyor. Bundan dolayı saç spreyi ne işe yarar sorusuna da pek çok yanıt vermek mümkün oluyor. Yine de ortak nokta olarak saç spreyleri, genellikle saça kolay şekil vermek ya da verilen şekli korumak amacıyla kullanılıyor.

Şekillendirme amaçlı saç spreyi kullanırken ürünü saça belirli bir mesafeden uygulamak ve ihtiyaç olduğu kadar kullanmak çok büyük önem taşıyor. Aksi halde saçlar fazla ürün nedeniyle kepekli, kirli ve yağlı görünebiliyor. Bunun yanı sıra saç spreyini saç derisine uygulamaktan da dikkatle kaçınmak gerekiyor. “Saç spreyi saç döker mi?” sorusu da tam olarak burada anlam kazanıyor. Saç spreyindeki tutucu kimyasalların saç derisiyle teması, bu soru için maalesef “evet” yanıtını doğurabiliyor.

4. Saç Bakımında Ürün Seçimi Nasıl Olmalı?

Saç bakımında ürün seçiminin mutlaka saçın doğal şekline ve ihtiyaca göre yapılması gerekiyor. Örneklendirmek gerekirse, ortaya şöyle bir öneri listesi çıkıyor:

 • Dalgalı ve kıvırcık saç bakımı: Bitkisel yağ/serum içerikli şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası elektriklenme önleyici/nemlendirici şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Düz saç bakımı: Silikonsuz şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası hacim veren şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Normal saç bakımı: Bitkisel öz içerikli şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası ihtiyaç duyulan tüm şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Yağlı saç bakımı: Silikonsuz şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası hacim veren şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Kuru saç bakımı: Kepek karşıtı/sülfatsız şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası elektriklenme önleyici/nemlendirici şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Boyalı saç bakımı: Sülfatsız şampuan ve renk koruyucu saç kremleri, yıkama sonrası nemlendirici ve renk koruyucu şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Yıpranmış saç bakımı: Sülfatsız şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası nemlendirici/onarıcı şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Koparak dökülme karşıtı saç bakımı: Keratin, B vitamini ve amino asit içerikli şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası güçlendirici şekillendirme ve bakım ürünleri
 • Dökülme karşıtı saç bakımı: Biyotin ve B vitamini içerikli şampuan ve saç kremleri, yıkama sonrası saç dökülmesi serumu

Saçlarınızın ihtiyacı olan bakımı MM Kozmetik’in seçkin markalardan oluşan ürün seçenekleri ile karşılamak için daha fazla geç kalmayın!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.