Sıralama seçin
Toplam 10 ürün görüntüleniyor.

Göz Farı Çeşitlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Göz farları, farklı renk ve çeşitleriyle gözlere anında belirgin, canlı ve enerjik bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor. Gözlerde etkileyici ve dramatik bir görünümün anahtarı olan göz farları, doğru şekilde kullanıldıkları takdirde makyaja farklı bir boyut kazandırmayı sağlıyor. Göz şeklini belirginleştiren ve bakışları ön plana çıkaran göz makyajı, far paleti çeşitleriyle gözlerin olduğundan daha etkileyici, büyük veya çekik görünmesine olanak sağlıyor. 

Göz farlarıyla düşündüğünüzden çok daha fazlasını yapmanız mümkün! Peki, göz farı çeşitleri nelerdir? Far paleti seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Far sürmenin püf noktaları nelerdir? Tüm sorularınızın cevaplarını ve çok daha fazlasını, MM Kozmetik’in zengin ürün çeşitleriyle birlikte göz farı kategorisinde bulabilirsiniz!

1. Göz Farı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Stick göz farı (Kalem göz farı)
 • Likit göz farı
 • Kompakt (sıkıştırılmış) göz farı
 • Krem göz farı
 • Toz göz farı

Göz farı çeşitleri öncelikle tekli farlar ve far paletleri olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yalnızca tek bir renk sunan tekli göz farı çeşitleri çok fazla makyaj yapmayan veya aradığı rengi paletlerde bulamayan kişiler için ideal oluyor. Far paletleri ise uyumlu renk tonlarının bir arada olduğu birden fazla seçenekten oluşuyor. Göz farı çeşitleri yapısına ve elde edilmek istenen görünüme (mat, sedefli, metalik vb.) göre de çeşitlere ayrılıyor. 

Günlük makyajlarda sıklıkla tercih edilen mat farlar doğal makyaj görünümünün hedeflendiği zamanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. İçindeki ışıltılar ile parlak bir görünüm sunan sedefli farlar gece makyajlarında kullanılabileceği gibi göz pınarlarını ve göz kapaklarını aydınlatmak için günlük makyajlarda da tercih edilebiliyor. Yüksek pigmentli ve yoğun ışıltılı metalik farlar ise özel zamanlarda çarpıcı bir görünüm elde etmek için kullanılabiliyor.

1.1. Stick Göz Farı

Kolay kullanım imkanı sunan stick far çeşitleri, kalem şeklindeki yapıları ve asansörlü tasarımları sayesinde eyeliner uygular gibi göze sürülebiliyor. Tozlanma yapmayan stick far çeşitleri, özellikle fırça kullanımı zor olan dar göz kapakları için konforlu bir sürüş sağlıyor. 

Stick farların kolaylığını keşfetmek için siz de ilk adımınızı Naj Oleari Absolute Stay Eyeshadow ile atabilirsiniz! Gün boyu kalıcı etkisiyle her an çarpıcı bir görünüm sunan bu ışıltılı stick far, kolay kullanım imkanı ve yoğun pigmentli formülüyle gündüz ve gece makyajlarınızın vazgeçilmezi olacak! 

1.2. Likit Göz Farı

Sıvı formda bulunan likit göz farlarını hızlı sabitlenme özelliklerinden dolayı göz kapağına dikkatli ve eşit şekilde dağıtmak gerekiyor. Uzun süre kalıcılık sağlayan likit göz farı çeşitleri, doğal veya iddialı göz makyajları için tercih edilebiliyor.

1.3. Kompakt (Sıkıştırılmış) Göz Farı

En yaygın far çeşitlerinden biri olan sıkıştırılmış göz farları, tekli olarak satılabildiği gibi paletlerde kullanılan tek seçenek olarak da öne çıkıyor. Genellikle yumuşak yapılı ve yoğun pigment etkisine sahip olan kaliteli kompakt farlar, far fırçaları yardımıyla tozlanma yapmadan rahatlıkla uygulanabiliyor. 

Naj Oleari Wonder Look Eyeshadow Palette, tüm makyaj stilleri için ideal bir kompakt far arayışınızda tam da aradığınız ürün olabilir! Bu yoğun pigmentli ve yumuşak formüllü far paleti, birbirinden göz alıcı ışıltılı nude tonlarının yanı sıra siyah renk seçeneğiyle farklı makyaj uygulamalarını tek ürünle yapmanıza olanak tanıyor.

1.4. Krem Göz Farı

Çarpıcı bir göz makyajı için genellikle yoğun pigmentli ve kalıcılığı yüksek krem farlar tercih ediliyor. Göz kapağında sabitlenen ve gün içinde bozulmadan kullanım imkanı sağlayan krem farlar, far bazı veya jel eyeliner olarak da kullanılabiliyor. Krem farlar ile göz alıcı bir görünüm elde etmek için eşit şekilde dağıtmaya dikkat etmek gerekiyor.

1.5. Toz Göz Farı

Sıkıştırılmamış pigmentler halinde bulunan toz göz farlarının kullanımı diğer far çeşitlerine kıyasla daha zor olabiliyor. Uçucu ve zor sabitlenen yapısının yanı sıra düşük pigmentasyonu nedeniyle de bu ürünlerin son yıllarda tercih edilme oranı oldukça düşük. Bu farlar ile daha yoğun renk elde etmek ve kalıcılığı artırmak için genellikle ıslak far fırçalarıyla uygulama yapılıyor.

2. Göz Farı & Far Paleti Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

 • Uzun süre kalıcılık
 • Yoğun pigment
 • Tozlanma yapmadan kullanım
 • Göz şekline ve rengine uyumluluk
 • Kolay sürülebilme imkanı
 • Güvenilir içerik

Göz kapakları yüzün en hassas bölgelerinden biri. Bu bölgeye uygulanan ürünün temiz içerikli olması da büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra gün boyu dağılmayacak ve gözlerdeki etkileyici görünümün yitip gitmeyeceği uzun süre kalıcı farları seçmek gerekiyor. Cilt tonu, göz rengi ve göz şekliyle uyumlu far seçimi de arzu edilen görünüme ulaşma açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında. Seçilen farın kolay sürülebilmesi de elbette pratik bir göz makyajı için olmazsa olmaz!

Tekli göz farı veya far paleti alırken seçenekleri makyaj rutinine göre değerlendirmek gerekiyor. Göz makyajında birden fazla renk kullanan kişiler için uyumlu tonlara sahip far paletleri daha kullanışlı oluyor. Aynı far paletinin içerisinde hem sedefli hem de mat yapılı farlar bulmak mümkün. Dolayısıyla makyaj tutkunlarının seçimlerini yapmadan önce tüm çeşitleri incelemeleri doğru ürünü almaları için oldukça önemli.

3. Göz Farı Nasıl Kullanılır?

 • Göz makyajına başlamadan önce makyaj bazı uygulanmalı.
 • Makyaj için doğru renkler seçilmeli.
 • Far fırçası yardımıyla renkler her iki göze de eşit şekilde dağıtılmalı.
 • Far geçişleri ve gölgelendirme işlemi dikkatli şekilde yapılmalı.

3.1. Adım 1: Hazırlık

Göz makyajının kalıcılığını artırmak için far uygulamasından önce makyaj bazı kullanımı tavsiye ediliyor. Bu sayede hem farların renkleri daha canlı görünüyor hem de makyajın kalıcı etkisi artıyor. 

3.2. Adım 2: Renk Seçimi

Birden fazla rengin tercih edildiği göz makyajında renk tonlarının birbiriyle uyumlu olmasına ve renkler arasında doğal bir geçiş sağlanmasına da dikkat etmek gerekiyor. Etkileyici bir göz makyajı için birden fazla far fırçasına ihtiyaç duyuluyor.

3.3. Adım 3: Baz Renk Uygulaması

İlk aşamada far sürme fırçasıyla en açık renkli farı göz kapağının tümüne dağıtmak gerekiyor. 

3.4. Adım 4: Boyutlandırma

Bakışları boyutlandırmak adına göz kapağının dış kısımlarına daha koyu bir renk uygulanıyor. Bu aşamada far karıştırma fırçası, göz kapağına uygulanan farklı renkteki farları karıştırarak doğal bir görünüm elde etmeyi sağlıyor. Katlanma bölgesi fırçasıyla da göz kapağının katlanma bölgesinde kullanılacak farın dağıtılması gerekiyor. 

3.5. Adım 5: Vurgulama

Son adımda gölgelendirme fırçası ile kirpiklere yakın dar alanlara uygulama yapılıyor. Bu uygulama, göz makyajına daha belirgin ve farklı bir boyut kazandırmak için yapılıyor. Ardından isteğe göre eyeliner, maskara ve kaş makyajı ile göz makyajı sonlandırılıyor. 

4. Yüz Makyajına Göre Far Rengi Nasıl Seçilir?

 • Doğal makyajlar için açık renkli mat veya sedefli farlar
 • Ağır makyajlar için koyu tonlardaki ışıltılı veya metalik farlar

Yüz ve göz makyajı gidilecek yere, saate ve mevsime göre farklılık gösterebiliyor. Gün içinde kullanılacak hafif makyajlar için nude, toprak ve şeftali tonlu mat veya hafif ışıltılı farlar tercih edilebiliyor. Özel davetler ve gece makyajları içinse koyu tonların ağırlıkta olduğu ışıltılı ve metalik farlar ön plana çıkıyor. Örneğin; buğulu ve dramatik bir göz makyajı için siyah farla birlikte koyu tonlu mat farlar kullanılabiliyor. Yaz mevsiminde ışıltı şeftali tonları tercih edilirken, sonbahar aylarında genellikle mat bitişli toprak tonları kullanılıyor. Makyajınızı rimel ile tamamlamayı da unutmayın!

MM Kozmetik'te yer alan göz farları ile siz de birbirinden etkileyici göz makyajlarına imza atabilirsiniz! MM Kozmetik, seçkin markaların yüksek kaliteli göz farları ile kusursuz bir makyaj deneyimi yaşamanız için pek çok seçenek sunuyor. Hemen keşfedin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.