Sıralama seçin
Toplam 13 ürün görüntüleniyor.

Allık ve Bronzlaştırıcılara Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Kadınların doğal güzelliklerini vurgulamalarını sağlayan yüz makyajında, allık ve bronzer kullanımı önemli bir rol oynuyor. Yüzü renklendirmek ve boyut kazandırmak için kullanılan bu ürünlerin ciltte bıraktıkları etki benzer olmakla birlikte, uygulama alanları ve tonları arasında çeşitli farklar bulunuyor. Allık yanaklara canlı bir renk vermek için tercih edilirken, bronzer ciltte daha sıcak bir yansıma ve "güneş öpücüğü" etkisi yaratmak için kullanılıyor.

Peki, bronzer nedir? En iyi bronzer nasıl seçilir? Ten rengine uygun allık seçerken hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir? MM Kozmetik, Allık & Bronzlaştırıcı kategorisinde sizlere seçkin markaların yüksek kaliteli ürünlerini sunmakla kalmıyor; merak ettiğiniz tüm bu detayları da açıklıyor!

1. Allık ve Bronzer Çeşitleri ile Özellikleri Nelerdir?

 • Toz allıklar
 • Likit (krem) allıklar
 • Stick allıklar
 • Toz bronzer’lar
 • Stick bronzer’lar

1.1. Toz Allık Ne İşe Yarar?

Toz allık, klasik hafif pigmentli yapısı ve uygulama kolaylığı bakımından oldukça sık tercih ediliyor. Kompakt veya top allık formunda olabilen bu allık çeşitlerinin uygun bir makyaj fırçası ile uygulanması gerekiyor. Ciltteki istenmeyen parlamaları dengeleme özellikleri sayesinde bu ürünler, yağlı cilt için allık seçiminde en ideal alternatiflerin başında geliyor. 

1.2. Likit (Krem) Allık Ne İşe Yarar?

Likit veya bir diğer adıyla krem allıklar, fondöten benzeri akışkan bir formüle sahip oluyor. Bu nedenle söz konusu ürünler jel allık veya sıvı allık olarak da adlandırılabiliyor. Likit allıklar genellikle makyaj fırçası veya süngerle uygulanıyor. Ciltle daha güçlü bir şekilde bütünleştiği için krem allıklar özellikle de kuru cilt tiplerinde hedeflenen yoğun ve kalıcı görünümü sunabiliyor.

Nemli veya mat formda olabilen likit allık çeşitleri, kabuki vb. sık kıllı fırçalar kullanılarak hafif dokunuşlarla uygulandığında en iyi sonucu sağlıyor. Likit allık önerileri söz konusu olduğunda ise, özellikle aydınlatıcı etkili simli allık modelleri ön plana çıkıyor.

1.3. Stick Allık Ne İşe Yarar?

Allık fırçası gerektirmemesi bakımından uygulama kolaylığı ile ön plana çıkan stick allıklar, hafif dokunuşlarla uygulandıktan sonra el yardımıyla kolayca dağıtılabiliyor. Stick allıklar özellikle elmacık kemikleri ve burnun üst kısmında tercih ediliyor. Bu ürünler, yoğun formüllerinden dolayı hem kuru hem de yağlı cilt tipleri için ortak bir seçenek olma özelliğini taşıyor. Stick allıklar özellikle de makyaj bazı uygulanmış cilt üzerine sürüldüğünde çok daha kolay dağılıyor ve kalıcı bir görünüm sağlıyor. 

1.4. Toz Bronzer Ne İşe Yarar?

Toz bronzlaştırıcılar çok yönlü kullanım imkanıyla şüphesiz pek çok kadının vazgeçilmezler arasında yer alıyor! Genellikle yüzün yüksek bölgelerini ısıtmak amacıyla kullanılan bu ürünler, bronz ve esmer ten üzerinde kahve tonlu allık olarak da yaygın bir şekilde tercih ediliyor. 

Toz bronzer’ların en sevilen yönü, kontür makyajında da rahatlıkla kullanılabilmesi oluyor. Bu ürünlerin kontür uygulaması için yüzün sadece belirli bölgelerine uygulanması gerekiyor. Doğal bir görünüm için kontür fırçası, kabuki fırçalar ya da isteğe göre kapatıcı için kullanılan kalın ve sık kıllı fırçalar bu konuda ideal bir seçenek oluyor. 

1.5. Stick Bronzer Ne İşe Yarar?

Yüz bronzlaştırma ürünleri arasında bir diğer seçenek olan stick bronzer’lar, daha çok kontür makyajında tercih ediliyor. Görünüm olarak ruju andıran fakat daha geniş bir yapıda olan bu ürünler, balm benzeri yoğun kıvamlarından dolayı yüze yoğun bir renk veriyor. Bu nedenle stick ürünler, doğal görünümlü bronzlaştırıcı arayışında çok sık tercih edilmiyor. 

2. Yüz Tipine Göre Bronzer Uygulaması Nasıl Olmalı?

 • Kare yüz tipi: Alnın sağ ve sol kenarları ile çenenin yan hatlarına uygulanabilir. 
 • Yuvarlak yüz tipi: Alnın sağ ve sol kenarlarına, yanak çukurlarına ve çenenin yan hatlarına uygulanabilir. 
 • Dikdörtgen yüz tipi: Alnın üst ve yan kısımları ile çenenin alt ve yan hatlarına uygulanabilir. 
 • Oval yüz tipi: Alnın saçlara yakın üst kısımlarına, yanak çukurlarına ve çenenin alt bölgelerine uygulanabilir.
 • Kalp yüz tipi: Alnın sağ ve sol kenarları ile çenenin uç bölgesine uygulanabilir. 

Bronzer makyaj, cildi ısıtmak için veya kontür uygulamak amacıyla uygulanabiliyor. Bronz pudra ve krem bronzer gibi ürünlerle bronzlaştırıcı etki tüm yüze uygulanabildiği gibi, highlighter tarzı ürünlerle birlikte sadece bölgesel derinlik de sağlanabiliyor. Ancak tüm yüzün rengi değiştirilmek istendiğinde, yapay bronzlaştırıcı olarak da adlandırılan bronz gösteren kremler daha uygun bir seçenek oluyor. 

Cilde doğal bir dokunuş yapılabilmesi için bronzlaştırıcı ürünlerin bronzer fırçası ile dairesel hareketler yapılarak uygulanması gerekiyor. Bronzer çeşitlerinin kontrollü kullanımı doğal bir görünüm yakalama noktasında önem taşıyor. Teninizin koyuluk derecesine göre kendiniz için en iyi bronzlaştırıcı çeşidini farklı bronzer fiyatları ile MM Kozmetik’te bulmanız mümkün! Peki ya allık nasıl sürülür? Allık paleti seçerken hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir? En iyi allık tonları ve allık fiyatları hakkında merak ettiğiniz detaylar da bu sayfada!

3. Allık Hangi Bölgelere Uygulanır?

 • Elmacık kemiklerinin en yüksek noktaları ve şakaklar
 • Burun ve yanağın üst bölgelerine uzanan kısımlar

Doğal ve canlı bir görünüm için allık uygularken elmacık kemiklerinin doğal yapısının takip edilmesi öneriliyor. Gülümseyerek elmacık kemiklerinin üzerine hafif dokunuşlarla uygulanan bronz allık, pembe allık veya şeftali tonlu turuncu allıklar ile hedeflediğiniz canlı görünüme anında ulaşabilirsiniz! Doğal yüz şeklini vurgulamak, denge oluşturmak ve belirli bir görünüm elde etmek için seçtiğiniz pastel allık tonlarını, elmacık kemiklerinize sürerek şakaklarınıza doğru dağıtmalısınız. Daha doğal bir kızarıklık görünümü için ayrıca burun ve çevresini de unutmamalısınız.

4. Allık Nasıl Kullanılır? Allık Fırçası Nasıl Olmalı?

 • İlk adım: Elmacık kemiklerine uygulanarak şakaklara doğru dağıtılmalı. 
 • İkinci Adım: Daha hafif bir şekilde burna uygulanarak elmacık kemiklerine doğru uzatılmalı. 

Allık makyajı, yüze daha canlı ve enerjik bir görünüm sağlamak için olmazsa olmazlardan biri. Bu ürünler, günlük makyaj görünümünde istenen canlılığın sağlanması noktasında ve yüze boyut kazandırmak için kullanılıyor. Allık çeşitleri birden fazla tonun bir arada sunulduğu palet halinde satılabildiği gibi tekli şekilde de bulunabiliyor. Stick allıklar haricinde krem ve toz allıkların, cilde uygulandıktan sonra allık fırçası yardımıyla dağıtılarak yedirilmesi gerekiyor.

Allık fırçalarının yumuşak yapılı olmasında fayda bulunuyor. Simli ve bronz allıklar uygulanırken açılı allık fırçalarının kullanılması öneriliyor. Krem ve stick yapılı allıklar içinse ucunda sünger bulunan allık fırçalarının kullanılması tavsiye ediliyor. Tıpkı yüz makyaj temizleyici ile makyajınızı temizlediğiniz gibi, fırçalarınızı da düzenli ve sık aralıklarla arındırmanız gerekiyor. MM Kozmetik, ten makyajında daha renkli bir görünüm yakalamanız için seçkin markaların yüksek kaliteli ürünleri ile sizleri bekliyor! Şimdi yeniden keşfetme vakti!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.