Sıralama seçin
Toplam 16 ürün görüntüleniyor.

Temizleyici ve Arındırıcı Cilt Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Cilt temizliği, cildin ideal görünümünü koruma noktasında büyük önem taşıyor. Hem kısa hem de uzun vadedeki cilt problemlerinin önüne geçmek, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve her daim canlı görünen bir cilde sahip olmak en çok da cilt temizliği ile mümkün oluyor. Yeterince iyi temizlenmemiş bir cilt, ne yazık ki istenmeyen problemlerin oluşumuna son derece açık hale geliyor. İyi bir cilt temizliği yapmak için ise önce doğru ürünleri seçmek gerekiyor.

Yanlış ürünler sebebiyle cilt temizliği yapmaya çalışırken kuruluk ve irritasyon gibi çeşitli problemlerle karşılaşılabiliyor. Bu sebeple tüm cilt bakımını ve cilt temizliği adımını doğru seçilmiş ve güvenilir içerikler barındıran ürünlerle yapmak gerekiyor. MM Kozmetik, “Temizleme ve Arındırma” kategorisi ile cilt bakımına adını altın harflerle yazdırmış markaların ürünlerini tek bir çatı altında topluyor. Aynı zamanda cilt temizliğine dair merak ettiklerinizi de bu sayfada bir bir cevaplıyor!

1. Temizleyici ve Arındırıcı Cilt Bakımı Yapmanın Önemi Nedir?

 • Cildi toz, kir, yağ, ter, makyaj ve sebum artıklarından arındırmak
 • Cilt problemleri ile karşılaşma riskini azaltmak
 • Temiz, aydınlık ve canlı bir cilt görünüme sahip olmak
 • Serum ve nemlendirici gibi ürünlerden alınacak verimi artırmak
 • Cildin genç görünümünü korumak

Yüz temizleme, cilt bakımının en önemli adımlarından birini oluşturuyor. Gün boyunca ciltte biriken kalıntılar ancak iyi bir cilt temizliğiyle arındırılabiliyor. Aynı zamanda cilt temizleme aşaması, rutinde yer alan diğer ürünlerin cilde etkisini de artırıyor. Örneğin; iyi temizlenmiş bir cilt, nemlendirici adımında cildin ideal şekilde nemlenmesini sağlıyor.

Cilt iyi temizlenmediğinde ciltte biriken kalıntılar gözenekleri tıkamaya başlıyor. Bu da siyah nokta ve gözenek probleminin asıl çıkış noktası oluyor. Gözeneklerin iyi temizlenmemesi durumunda cilt, ideal görünümünden fazlasıyla uzaklaşıyor. Gözeneklerin büyümesi ve siyah nokta oluşumu, cildin makyajlıyken de kusursuz gözükmesine engel olabiliyor. Ciltten arındırılmayan makyaj, sebum ya da güneş kremi artıkları çeşitli cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. 

2. Temizleyici ve Arındırıcı Cilt Bakımı Ürünleri Nelerdir?

 • Yüz temizleme sütü
 • Yüz temizleme losyonu
 • Yüz temizleme köpüğü
 • Yağ bazlı temizleyici jel
 • Su bazlı temizleyici jel
 • Tonik
 • Micellar su
 • Peeling
 • Kil maskesi

Miselar sular favoriniz mi? Yeni bir ürünle tanışın! Clarins markalı Cleansing Micellar Water, cilt temizliğinin en kolay ve pratik yolunu sunuyor. Organik sarı kantaron ve organik limon otu balsamı içeren bu micellar temizlemeye suyu, cilt mikrobiyotasını korumaya yardımcı oluyor. Cildi hassas ve nazik şekilde temizlemeyi sağlayan bu ürün, ciltte biriken tüm ölü yüzey hücrelerini ve kalıntıları tek bir basit adımda temizlemeyi sağlıyor.

3. Temizleyici ve Arındırıcı Cilt Bakımı Ürünleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Cilt tipine göre seçim yapmak
 • Cilt problemlerini göz önünde bulundurmak
 • Ciltte aktif sivilce olup olmadığına dikkat etmek
 • Cildi kurutmayacak içeriğe sahip ürünleri tercih etmek

3.1. Yağ Bazlı Temizleyiciler Hangi Ciltlere Uygundur?

Tüm cilt bakımı ürünlerinde olduğu gibi temizleyici ve arındırıcı cilt bakımı ürünlerinin de cilt tipine göre seçilmesi gerekiyor. Çünkü cilt tipine göre bakım yapmak, cildin ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılayabilme noktasında büyük önem arz ediyor. Yağ bazlı temizleyiciler tüm cilt tipleri tarafından kullanılabiliyor. Bununla birlikte bu temizleyiciler, yoğun formülleri sebebiyle en çok kuru ciltler için uygun oluyor. 

3.2. Su Bazlı Temizleyiciler Hangi Ciltlere Uygundur?

Yağ bazlı temizleyicilere göre daha hafif formüllü olan su bazlı temizleyiciler, yağlı cilt tipleri tarafından rahatlıkla tercih edilebiliyor. Yağlı ciltlerde görülen aşırı sebum üretimi, yağ bazlı temizleyicilerle temizlenmek istendiğinde komedojenik bir etkiye yol açabiliyor. Bu nedenle yağlı ciltler için en iyi temizlik su bazlı ürünlerle yapılıyor.

3.3. Alkolsüz Temizleyiciler Hangi Ciltlere Uygundur?

Hassasiyet ve kızarıklık için cilt bakımı rutini oluştururken ciltteki hassasiyet ve kızarıklık kaynağına dikkat etmek gerekiyor. Hassas, kuru ya da sivilceli ciltlerin yüksek ph’lı temizleme ürünlerinden uzak durması tavsiye ediliyor. Çünkü bu ürünler, halihazırda cildin hassas dokusuna zarar vererek daha büyük hassasiyet oluşturabiliyor.

4. Temizleyici ve Arındırıcı Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Kullanılır?

 • Cilt temizliği aşamasının ilk adımında yüz temizleme sütü veya yüz temizleme losyonunu pamuğa dökerek cildinizi ıslatmadan kuru bir şekilde arındırabilirsiniz.
 • Ardından yağ bazlı temizleyiciyi cildinize doğrudan uygulayabilir ve cildinizi nazikçe ovarak temizleyebilirsiniz. Sonrasında yüzünüzü suyla yıkayabilirsiniz.
 • Elinize döktüğünüz su bazlı temizleyiciyi nazik hareketlerle ıslak cildinize uygulayabilirsiniz. Ardından yüzünü durulayabilirsiniz.
 • Yüzünüzü kuruladıktan sonra makyaj temizleme pamuğuna bir miktar tonik dökerek cildinizde kalan son kalıntıları da temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde bu adımda micellar su da uygulayabilirsiniz.

4.1. Haftalık Cilt Bakım Rutinindeki Peeling ve Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

 • Peeling uygulamak için önce parmakları ıslatmalı, ardından nazik ve dairesel hareketlerle cildinizi temizlemelisiniz. Birkaç dakika bekledikten sonra peeling’i cildinizden ılık su ile arındırmalısınız ve kurulayıp tonik uygulamalısınız.
 • Kil maskesini cilt temizliğinin tonik öncesi son aşamasında göz ve dudak çevresi hariç tüm yüzünüze maske fırçası yardımıyla uygulayabilirsiniz. 5-10 dakika bekledikten sonra maskeyi cildinizden yüz temizleme süngeri veya parmaklarınız ile temizleyebilirsiniz. Ardından tonik, nemlendirici krem ya da nemlendirici maske uygulayarak rutininizi sonlandırabilirsiniz.

Clarins markasının Hydrating Gentle Foaming Cleanser köpük temizleyicisi, içeriğindeki organik sabun otu özü ile etkili bir cilt temizliği yapmaya imkan tanıyor. Doğal köpürme özelliğine sahip olan sabun otu özü, cildi hassas bir şekilde temizlemeyi sağlıyor. Ürünün içeriğinde yer alan aloe vera ise cildin ideal nemini korumaya katkıda bulunarak pürüzsüz bir cilt görünüme kavuşmaya yardımcı oluyor.

MM Kozmetik, dünyaca ünlü markaların zengin içerikli ve etkili temizleyici ürünleriyle cilt bakımına güçlü bir dokunuş yapıyor. Siz de ideal bir cilt temizliği için tüm aradıklarınızı MM Kozmetik’in “Temizleme ve Arındırma” kategorisinde bulabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.