1080x1080.jpg (415 KB)
Sıralama seçin
Toplam 7 ürün görüntüleniyor.

BB ve CC Krem Çeşitlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Yüz hatlarının ön plana çıkarılmasında makyaj malzemeleri büyük bir rol üstleniyor. Üstelik bazı makyaj malzemeleri aynı anda birden fazla ürünün yerini doldurabiliyor. BB kremler de bunlardan biri olarak, cilt kusurlarını kapatma ve cildi dış etkenlerden koruma etkilerini bir arada sunması bakımından günümüz makyaj rutinlerinde önemli bir yer tutuyor. CC kremler ise kullanım bakımından BB kremlerden ayrılıyor. Peki, BB ve CC kremin arasında nasıl bir fark bulunuyor olabilir?

Siz de nemlendirici etkisi yüksek, aynı zamanda cilt kusurlarını da gizleyen ürünlere önem veriyorsanız, BB ve CC kremler ile muhakkak tanışmalısınız! Şimdi, MM Kozmetik’in zengin ürün yelpazesinde yer alan BB ve CC krem çeşitlerinin nasıl seçileceğine ve ne şekilde kullanılabileceğine göz atmaya ne dersiniz?

1. CC Krem & BB Krem Ne Demek?

CC krem "colour correcting cream" (renk düzeltici krem) ifadesinin kısaltmasını oluşturuyor. CC kremler, BB kremlerden farklı olarak öncelikle ciltteki bölgesel renk eşitsizliklerini dengelemeye odaklanıyor. Örneğin; kızarıklık ve sarı ton problemi olan ciltlerde CC kremler makyaj altı kremi olarak veya tek başına tercih edilebiliyor. 

BB krem ise "beauty balm" (güzellik kremi) ile "blemish balm" (leke kremi) ifadelerinin kısaltılmış hali olarak kullanılıyor. BB kremler de cilt rengini düzenleyici bir etki sunmayı amaçlıyor. Nemlendirici krem ile fondöten arasında konumlanan BB kremler, hafif makyajların hedeflendiği günlerde ten makyajı için uygun seçenekler arasında yer alıyor.

2. BB Krem & CC Krem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Koyu lekeleri kapatmayı amaçlayan CC kremler
 • Kızarıklıkları gidermeye yardımcı olan CC kremler
 • Solgun ciltlere ışıltı veren CC kremler
 • Mat görünüm veren BB kremler
 • Sivilceli ciltler için BB kremler
 • Yağlı ciltler için BB kremler
 • Cilt tonunu eşitlemeye destek olan BB kremler

2.1. BB Krem Ne İşe Yarar? 

Hem fondöten hem nemlendirici hem de güneş koruyucu olma özelliği ile ön plana çıkan BB kremler, cilt kusurlarını mümkün olduğu kadar gizleyerek cilde doğal ve canlı bir görünüm vermeye yardımcı oluyor. Fondötenden çok daha hafif olan ancak bir nemlendiriciye kıyasla önemli derecede kapatıcı etkisi de bulunan BB kremler, özellikle yaz mevsimlerinde rahat kullanım imkanıyla fark yaratıyor. 

Aynı anda pek çok etkiyi bir arada sunan hafif formüllü ve yüksek etkili bir BB kremle tanışmaya ne dersiniz? İtalyan kozmetik markası Naj Olerari’nin vegan formüllü, yoğun nemlendirme etkili, parlak bitişli ve yorgun görünüm karşıtı Blooming BB Foundation Sand 02 BB Krem Fondöten SPF 15 ürününü değerlendirebilirsiniz! Naj Oleari Blooming BB Foundation, içerdiği hyaluronik asit, güneş koruma filtresi ve antioksidanlar sayesinde bir makyaj ürününden çok daha fazlası! 

2.2. CC Krem Ne İşe Yarar? 

CC kremler cilt dengeleme özelliği bulunan, ciltteki kızarıklık, sarılık ve koyu halka görünümü gibi eşitsizlikleri gidermeyi amaçlayan çok işlevli kremler arasında yer alıyor. Cildin doğal ve taze görünümünü etkilemeden ferah ve ışıl ışıl bir görünüm vadeden CC kremler, solgun ve lekeli ciltlerde makyajın ilk adımlarından biri olarak tercih ediliyor.

3. CC Krem ve BB Krem Farkları Nelerdir?

 • BB kremler daha yoğun kıvamlı ve kapatıcılık oranı daha yüksek. Düşük kapatıcı etkili birer fondöten görevini üstleniyor. 
 • CC kremler hafif yapılı ve kapatıcılık oranı daha düşük. Ciltteki kusurları tam olarak gizlemeden renk dengeleme özelliği sunuyor. 

Yüz makyaj malzemeleri arasında önemli bir yere sahip olan BB ve CC kremler temel olarak benzer ürünler olsa da ikisi birkaç farkla birbirlerinden ayrılıyor. BB kremler tıpkı fondöten gibi kapatıcı özelliği bulunan ürünler arasında yer alıyor. Fondötenlere kıyasla daha hafif yapılı olan BB kremler buna rağmen cilt kusurlarını fark edilir ölçüde gizlemeyi başarıyor. Hafif bir makyajın hedeflendiği, kapatıcı ve fondötenin tercih edilmediği günlerde bu ürünler kurtarıcı görevini üstleniyor. Hemen her BB krem, içerdikleri güneş koruma filtresiyle cildin zararlı UV ışınlarına karşı korunmasına da yardımcı oluyor.

CC kremler genellikle renk düzenleme amacıyla kullanılıyor. CC kremler, BB kremler gibi fark edilir bir kapatıcılık sunmuyor. Tek başına sivilce izleri ve akne lekeleri gibi sorunları gidermek için de yeterli olmuyor. CC kremler daha çok bölgesel lekeler ve cilt kızarıklıkları üzerine yoğunlaşıyor. Bu ürünler, çeşidine göre solgun ve donuk ciltlere ferah ve ışıltılı bir görünüm kazandırmaya yardımcı oluyor.

4. BB Krem ve CC Krem Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

 • Cilt tipi
 • Ten rengi ve cilt alt tonu

4.1. Cilt Tipi

Herhangi bir cilt ürünü seçerken öncelikle cilt tipine dikkat edilmesi ve bu doğrultuda ürün seçilmesi gerekiyor. BB ve CC krem seçerken unutulmaması gereken bazı noktalar bulunuyor:

 • Kuru cilt tipine sahip kişilerin nemlendirici içerikli kremler kullanması öneriliyor.
 • Cilt yağ oranı yüksek kişilerin mat görünüm veren sebum dengeleyici içeriklere yönelmesi gerekiyor.
 • Akneye meyilli ciltlerin sivilceli ve akneli ciltler için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmesi tavsiye ediliyor.

Peki ya bir BB kremin tüm cilt tipleri için ortak bir çözüm sunması sizce mümkün mü? Clarins MILKY BB ile evet! Sütü andıran kremsi dokusuyla cilde yumuşacık bir dokunuş yapan bu ürün, yorgun ve solgun görünümü anında gizleyerek cilde canlı, eşit tonlu ve aydınlık bir görünüm veriyor. Denemeye değer! 

4.2. Ten Rengi ve Cilt Alt Tonu

Cilt tipinin ardından ürünlerin tene uyumlu olması ve böylece yüzdeki renk eşitsizliklerini en iyi şekilde dengeleyebilmesi için cilt rengine ve alt tonuna uygun krem seçilmesi gerekiyor. BB krem seçerken tıpkı fondöten veya kapatıcı seçer gibi kremin renginin boyun ve bileklerde test edilmesi öneriliyor. Bu şekilde seçilen bir BB krem yüze uygulandıktan sonra ciltle uyumlu bir bütünlük oluşturabiliyor. 

CC kremlerin uygulanacak bölgedeki renk eşitsizliğine göre lila, yeşil veya mavi gibi farklı renk skalaları bulunuyor. BB kremlerde ise açık, orta ve koyu ten renklerinin farklı tonları yer alıyor. CC krem seçerken cilt sorunlarının doğru analiz edilmesi ve buna göre renk seçilmesi gerekiyor. 

5. BB Krem & CC Krem Nasıl Uygulanır?

 • CC kremin doğrudan nemlendirilmiş temiz cilde uygulanması öneriliyor.
 • BB krem nemlendirici ve makyaj bazı üzerine fondöten yerine uygulanabiliyor. 

CC krem uygulamak için belli bir miktar ürün alınıp el veya makyaj süngeri yardımıyla ve tampon hareketlerle cilde sürülebiliyor. CC kremin lila, mavi veya yeşil tonları cilde uygulandıkça cildin kendi rengiyle bütünleşiyor. CC kremler, tene yapılacak makyaj öncesi hazırlık adımı olarak uygulanıyor. BB krem ise tıpkı fondöten gibi makyaj süngeri veya yüz fırçası yardımıyla tüm yüze eşit şekilde uygulanabiliyor. 

Cilt tipine göre bakım yapan ürünleri tercih etmek makyaj konusunda da önemli bir tercih oluyor. Kullanılan ürünler cilt tipi ile uyumlu değilse bu durum cilt için olumlu sonuçlardan ziyade olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle alınan ürünleri ve içeriklerini uygulamadan önce muhakkak son bir kez daha kontrol etmek gerekiyor.

6. BB Krem ve CC Krem Ne Sıklıkla Uygulanır?

BB ve CC krem cildin öncesinde temiz olması koşuluyla her gün uygulanabiliyor. Göz alıcı bir görünüm oluşturmak ve yüz hatlarına boyut katmak için tercih edilen makyaj malzemelerinin, her günün sonunda makyaj temizleme ürünleriyle arındırılması gerekiyor. Ardından ise yüz bakımı rutinine yüz temizleyici, tonik ve nemlendirici krem eklenmesi öneriliyor. MM Kozmetik, ten makyajına doğru bir başlangıç yapmanız için seçkin markalara ait BB/CC krem seçenekleriyle bu kategoride sizleri bekliyor!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.