Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Elastikiyet Kaybı için Cilt Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Düzenli olarak cilt bakımı yapmanın önemi ideal cilt görünümünü koruyabilme noktasında kendini gösteriyor. İdeal nem oranına sahip olan ve elastikiyetini koruyan ciltler, düzenli ve hedef odaklı bakımın aynada gülümseten karşılığı oluyor. Ancak çeşitli sebeplerle ideal cilt görünümünü koruyabilmek zor olabiliyor. Cilde doğru ve yeterli bakımı yapmamak, hedefe yönelik bakım ürünleri kullanmamak, yanlış ürünler tercih etmek, kişisel ve genetik etkenler ya da sadece zaman faktörü… 

Bahsedilen sebeplerin cilt görünümünde yarattığı en büyük sonuçlardan biri, cilt elastikiyetini kaybetmek. Özellikle de zaman faktörü ile birlikte, yaş ilerledikçe sıkılığını yitirmiş bir cilt görünümü meydana gelebiliyor. Ancak tüm cilt problemlerinde olduğu gibi, elastikiyet kaybının da ortaya çıkışını yavaşlatmak ve mevcut sorunu hafifletmek mümkün oluyor. MM Kozmetik, “Elastikiyet Kaybı için Cilt Bakımı” kategorisiyle sizlere dünyaca ünlü markaların birbirinden etkili ürün seçeneklerini sunarken, tüm merak ettiklerinizi de bir bir cevaplıyor.

1. Elastikiyet Nedir?

Elastikiyet, kelime anlamı olarak bakıldığında “esneklik” anlamına geliyor. Cilt bakımında elastikiyet ise aynı şekilde cildin esnekliğini ve diğer bir tanımla sıkılığını ifade ediyor. Elastikiyetini koruyan bir cildin esneme ve olağan şekline geri dönme yeteneğinin yüksek olması gerekiyor.

2. Yüzdeki Elastikiyet Kaybı Nasıl Anlaşılır?

 • İnce çizgi ve kırışıklık görünümleri
 • Nemsizlik
 • Donuk ve mat görünüm gibi belirtiler 
 • Yıpranma belirtileri
 • Artan cilt lekeleri
 • Sarkmalar

Yüzdeki elastikiyet kaybı, ciltteki nem oranının azalması ile meydana gelmeye başlıyor. İdeal cilt neminin azalmasında yaş alma faktöründen yeterli bakım yapmamaya kadar pek çok sebep bulunuyor. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, cildin alt katmanlarında yer alan kolajen ve elastin gibi yapı taşları yenilenme ve onarım gücünü kaybediyor. Yaşlanma karşıtı bakım yapılmazsa, bu durumun etkisi daha da artabiliyor.

Çevre kirliliği vb. sebeplerle ortaya çıkan serbest radikaller de cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olabiliyor. Hücrelerin ideal işleyişlerine zarar veren serbest radikaller, hücresel yenilenmenin azalmasıyla meydana gelen sıkılık kaybını daha da artırabiliyor. Yukarıdaki belirtiler, serbest radikallerin etkisiyle elastikiyetini kaybeden ciltte de aynı şekilde görülüyor.

3. Cilde Elastikiyet Kazandırmak için Ne Yapılmalı?

 • Cilde elastikiyet kazandırmak için cilt tipine göre bakım ürünleri kullanılmalı ve cildin ihtiyaçlarına cevap verebilecek içerikler tercih edilmeli.
 • Gündüz kremi, gece kremi, canlandırıcı yüz kremi, cilt sıkılaştırıcı serum, cilt sıkılaştırıcı tonik ve sıkılaştırıcı göz kremi gibi hedef odaklı bakım rutinleriyle etkili bir cilt bakım rutini oluşturulmalı. 
 • Cildi düzenli olarak nemlendirmeye büyük özen gösterilmeli.
 • Kuru ciltler için nemlendirici krem kullanımına bilhassa dikkat edilmeli.
 • Geniş spektrumlu ve en az SPF15 koruması olan güneş kremleri kullanılmalı.
 • Hyaluronik asit, retinol ve niacinamide gibi cilt bakım ürünlerine şans verilmeli.
 • Elastikiyet kaybının en önemli sebeplerinden olan çevre kirliliği vb. için çevresel koruma sağlayan bakım ürünlerine yer verilmeli.
 • Günlük yeterli miktarda su tüketmeye dikkat edilmeli.
 • Ciltteki kolajen üretimine destek olan besinler tüketilmeli.
 • Kolajen üretim sürecine katkıda bulunmak için geceleri 8 saat uyumaya gayret edilmeli.

“Yüzdeki elastikiyet kaybı için ne yapmalı?” ve “Elastikiyet kaybı nasıl düzeltilir?” sorularının yanıtlarını da aldığınıza göre, şimdi keşif ve deneme zamanı: Clarins’in V Shaping Facial Lift yüz ovalini şekillendiren serumu ile tanışın! Zerumbet zencefili ve guarana içeren formülüyle cilde yeniden elastikiyet kazandırmayı hedefleyen bu ürün, yüz hatlarının yeniden şekillenmesine yardımcı oluyor. Hemen deneyin!

4. Sıkılaştırıcı Kremler Nasıl Kullanılır?

 • Sıkılaştırıcı yüz kremleri mutlaka temizlenmiş kuru cilde uygulanmalı.
 • Ürün ele yeterli miktarda alındıktan sonra, yüz ve boyun bölgesine yukarı doğru hareketlerle uygulama yapılmalı. 
 • Sıkılaştırıcı yüz kremleri kullanıldıktan sonra durulama yapılmamalı.

Sıkılaştırıcı vücut kremleri de temizlenmiş kuru cilde uygulanıyor. Yüz kremlerinde olduğu gibi yukarı doğru hareketlerle vücuda uygulanan sıkılaştırıcı vücut kremleri, cildin elastikiyetini kazanmasına yardımcı oluyor. Sıkılaştırıcı selülit kremleri de aynı şekilde ihtiyaç duyulan bölgelere masaj yapılarak uygulanıyor. Selülit kremlerinin uygulanmasından sonra cildin dolaşımının hızlandırılması için at kılı vb. fırçalar da kullanılabiliyor. 

Kilo alımı ve hamilelik gibi sebeplerle vücut sıkılığınızı kaybettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Clarins’in Body Shaping Cream hamilelik veya kilo alımı sonrası şekillendirici vücut kremine şans verebilirsiniz! Gelincik özü, kafein ve ayva bileşimi ile formüle edilen Clarins Body Shaping Cream, vücudu şekillendirerek ideal görünümünü kazanmasına yardımcı oluyor.

5. Canlandırıcı Kremler Nasıl Kullanılır?

 • Canlandırıcı kremler de tıpkı sıkılaştırıcı kremler gibi temiz cilde uygulanmalı. 
 • Kremlerden alınan verimi artırmak için ürünler yukarı doğru hareketlerle cilde masaj yapılarak yedirilmeli. 
 • Kremlerin etkisini artırmak için canlandırıcı kremlerin öncesinde cilde elastikiyet kazandıran serumlar kullanılmalı.

Konu elastikiyet kaybı olduğunda düzenli ve özenli bir bakım yapmanın önemi büyük. Bunun için ise doğru bakım ürünlerini bulmak gerekiyor. Doğru bakım ürünleriyle cilt bakımından verim almak ve cildin elastikiyetini yeniden sağlamak mümkün olabiliyor. Siz de elastikiyet kaybı için cilt bakım ürünleri arıyorsanız, tüm kriterlerinizi karşılayan birbirinden etkili ürünleri MM Kozmetik’in “Elastikiyet Kaybı ve Sıkılaştırma” kategorisinde bulabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.