1080x1080.jpg (415 KB)
Sıralama seçin
Toplam 52 ürün görüntüleniyor.

Parfüm ve güzel kokmak antik çağlardan beri insanların yaşamında var olan bir olgu. Koklamak görmeden duymadan karşımızdaki kişi hakkında bize fikri verir ve bu yüzden en önemli duyulardan biridir. Günümüzde parfüm markaları herkesin güzel kokma arzusunu karşılamak adına her yıl yüzlerce yeni parfüm tasarlamaktadır. Her parfüm kendi özel kokusu ile farklı kişilik ve tenlere hitap etmektedir. Tüm bu güzel kokular arasında kendinize ve sevdiklerinize en uygun parfümü seçerken ve kullanırken nelere dikkat edip önem vermeliyiz?

Parfüm seçerken neler dikkat etmeliyiz?

 Öncelikle istediğiniz parfümün orijinal olduğundan emin olmalısınız. Parfüm seçerken satın alacağınızın parfümün güvenilir bir mecradan, orijinal parfüm olması ve son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmeliyiz. İthal parfümlerde fiyatlarının görece yüksek olmasından dolayı maalesef çok sayıda sahte veya ülkeye kaçak yollarla giriş yapmış, son kullanma tarihi geçmiş ve/veya bozulmuş parfümler satışa sunulmaktadır. Bunun ekonomik kayıplarının yanı sıra en önemli riskleri insan sağlığı üzerindeki olumsuz sonuçlarıdır. Bu yüzden güvenilir, distribütör tarafından onaylanmış mecralardan parfüm satın alınız.

 İkinci aşamada hoşlandığınız koku grubunu belirlemelisiniz – Taze ve enerjik mi, sıcak ve odunsu veya yoğun ve baharatlı mı? Kadın ve erkek için koku aileleri kuşkusuz farklıdır fakat koku grubunun yanı sıra bırakmak istediğimiz sosyal etki ve koku izi de burada önemlidir. Buna göre seçim yapmak için Kadın Parfümü veya Erkek Parfüm sayfalarımızdaki kılavuzlardan detaylı incelemeyi yapabilirsiniz.

 Üçüncü adım olarak kokusunu beğendiğiniz hoşlandığınız parfümün ten yapınıza ve/veya mevsime uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Sizin çok sevdiğiniz bir kokunun yoğunluğu ve sıcaklığı kapalı bir ofis ortamında iş arkadaşınızı rahatsız edebilir veya severek sıktığınız parfüm gün içinde terlemeden dolayı daha fazla yoğunlaşarak hiç hoşlanılmayacak bir kokuya dönüşebilir. Bununla ilgili olarak ürünlerimizin ek bilgeler bölümünde yer alan açıklamalara dikkat ediniz.

Parfümün orijinalliğini nasıl tespit edebilirim?

 İthal parfümün orijinalliğinden ancak ilgili parfüm markasının yetkili Türkiye distribütörünün (dağıtımcısının) anlaşmalı olduğu satış noktalarından parfümü temin ederek emin olabilirsiniz.

 Diğer kılavuz yöntem ise parfüm fiyatlarının kıyaslanması olacaktır. Kozmetik mağazalarında 800 TL - 900 TL seviyesinde satılan orijinal bir parfümün, başka satış mecralarında 200 TL – 300 TL olarak fiyatlanması mümkün değildir. Burada bu parfümün orijinalliği sorgulanmalıdır. Orijinal bir parfümün fiyat indirimi ortalama %25 bandında olur.

 Kokunun orijinalliğini ve üretim tarihini barcode veya batch code ile herhangi bir elektronik ( web sitesi) mecradan sorgulamak güvenli değildir, zira bu bilgiler %100 doğru bir şekilde sadece yetkili üretici firmada ve onun yetkilendirdiği ülke distribütöründe bulunur. Bu yüzden satın alım yapmadan önce, ilgili parfümü markasının distribütörünü arayarak, satış yapan noktanın yetkili olup olmadığını sorgulayınız.

Ten yapısına göre hangi parfüm seçilmeli?

Parfümün kalıcılığını belirleyen en önemli iki faktör kokunun kişiliği ve kullanıcının ten özelliğidir. Buna göre aşağıdaki önerileri dikkate alabilirisiniz.

Çok açık tenli ve kuru bir cilt yapınız var ise (örneğin soğuk ve rüzgardan çabuk etkileniyorsanız, terleme ve cilt yağlanması fazla değil ise cildiniz kurudur) daha sıcak ve yoğun kokuları tercih edebilirsiniz.

Kadınlar çiçeksi parfümlerin baharat ve odunsu aromalar ile yoğunlaştırılmış versiyonlarını kullanabilir.

Erkekler ise turunçgiller notaların yine odunsu ve sıcak baharatlı bitişi olan parfümleri tercih edebilir.

Teniniz koku moleküllerini fazla tutmayacağı için bu şekilde daha yavaş buharlaşan sıcak parfümlere yönelebilirsiniz. Örneğin günlük kullanımda erkek parfümü olarak ( ofis, ev veya gündüz dışarı çıkarken) MISSONI POUR HOMME EDP çok isabetli bir seçenek olacaktır. Daha özel durumlar için (akşam yemeği, davet kokteyl gibi) Eros EDP veya Eros Flame sizin vazgeçilmez parfümünüz olabilir. Mevsime göre parfümlerin EDP veya EDT versiyonlarını da seçebilirseniz. Yazın sıcak ve terlemenin yüksek olduğu zamanlarda Versace Eros EDT kışın ise Versace Eros EDP kullanılabilir.

Peki açık tenli ve kuru cilde sahip kadınlar nasıl bir seçim yapabilirler?

Kış mevsimi için ideal olan Versace Crystal Noir EDP, Versace Eros Pour Femme EDP ve Missoni EDP yeterince belirgin ve kalıcı bir koku izi bırakacaktır, havaların ısınması ile yine aynı kokuların EDT versiyonları tercih edilebilir. Ayrıca Moschino Gold Fresh özel bir davet veya akşam yemeğinin harika bir eşlikçisi olabilir. Buna ek olarak Moschino Cheap and Chic günlük bir parfüm olarak 4 mevsim tercih edilebilir.

Daha koyu renkli ve daha yağlı tenler kokularının daha taze koku ailelerinden ve mevsime göre EDT konsantrasyonunda seçebilirler. Sıcak havalarda terleme ve yağlanma daha fazla olacağından yoğun ve baharatlı notalar, sıcak odunsu notalar ve bazı sıcak çiçek kokuları daha fazla yoğunlaşır veya hatta ekşiyebilir. Bunun için koyu ve yağlanmaya eğilimli tene sahip ve erkekler; Versace Dylan Blue EDT, Versace Blue Jean günlük kullanım için harika seçenekler. Daha özel anlar için Versace Eros EDT ve Missoni Pour Homme veya Versace Pour Homme EDT eğer mevsim kış ise Eros Flame de harika bir seçenek olacaktır.

Kadınlar koyu renkli ve yağlanmaya meyilli ciltlere sahip ise günlük kullanım için Versace Bright Crystal EDT kışı mevsiminde ise EDP tercih edilebilir, ayrıca Missoni EDT ve Versace Eros Pour Femme EDT yine günlük kullanım için harika kadın parfümü seçeneklerdir. Özel durumlar için ise Versace Crystal Noir EDT veya Versace Dylan Blue Pour Femme EDP kullanılabilir.

Parfümün kalıcılığı nasıl arttırılır?

Parfümlerin ortalama kalıcılık süreleri tene ve sürme metoduna göre 4-6 saat arasında değişebilir ve fakat bazı kumaş türlerinde veya tenin yapısına göre bu süre artabilir veya azalabilir. Öncelikle parfümleri her zaman tene sürmemiz gerektiğini unutmayalım. Parfüm içindeki koku molekülleri tenin sıcaklığı ile ısınıp buharlaşır. Parfümünüz giysilerin kapattığı yerlere süresiniz kokuyu gün boyu hissedebilirsiniz. Mutlaka ve mutlaka temiz tene uygulayın bu kokunun izin bozulmadan gün boyu kalmasına yardım edecektir.

 Parfümünüz boynun altı, dekolte bölgesine, dirseklerin iç kısımlarına, boynun arka kısmına (sırta doğru) uygulayabilirsiniz. Her noktaya bir kez spreylemeniz yeterli olacaktır. Teninizin temiz ve uygulama noktasının kıyafetlerin altında kalmasına dikkat edin.

 Parfümünüzü kıyafete sıkmak istiyorsanız eğer kıyafetin iç kısımlarına uygulayın böylelikle dış çevreden farklı koku moleküllerinin (yemek, sigara vs.) parfümünüz ile birleşerek parfümünüzü bozmasına veya örtmesine engel olmuş olursunuz.

 Parfümünüz bulut şeklinde direkt burnunuza gelecek şekilde sıkmayın çünkü çok kısa sürede koku reseptörlerinizi bloke edebilir ve daha sonra kendi kokunuzu algılamayabilirsiniz.

 Kokunuzdan birkaç sprey ütü suyunuza sıkabilirsiniz.

 Saçınızı parfümleyebilirsiniz yine saçınınız arka ve alt tarafına uygulamanız kalıcılığı artıracaktır. Kokuyu saçınızı eşit dağıtmak için saç fırçanıza sıkarak saçınızı tarayabilirsiniz.

Parfümün yanı sıra, dünyaca ünlü markaların fondöten, ruj, maskara, cilt bakım ürünleri ve daha birçok kozmetik ürününe MM Kozmetik kalitesiyle sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.