1080x1080.jpg (415 KB)
Sıralama seçin
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Fondöten Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde birçok marka ve hatta sosyal medya üreticileri tarafından değişik kalitede makyaj malzemeleri üretilir. Makyaj malzemeleri içinde sıklıkla tercih edilenlerden biri de yüzdeki kusurların kapatılmasına yardımcı olan fondötenlerdir. Cilt ile doğrudan temas eden fondötenlerin seçiminde birçok hususun göz önünde bulundurulması gerekir. Her cilt tipi için farklı özelliklere sahip bir fondöten bulunabilir. Ancak piyasadaki ürün çeşitliliği nedeniyle birçok kişi cildine en uygun fondöteni bulmakta zorluk çeker. Peki, siz kullandığınız fondöteni neye göre seçiyorsunuz? Bu yazıda cildine en uygun fondöten arayanların bilmesi gereken hususları paylaştık.

Fondöten Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Piyasada firmalar, birçok çeşitte fondöteni müşterilerine sunar. Cildinize en uygun fondöteni seçmeden önce ise belirlemeniz gereken birtakım öncelikli hususlar bulunur. Bu konuları belirlemeden fondöten arayışına geçilmemesi gerekir. Peki, belirlenmesi gereken bu hususlar nelerdir?

  • Belirlenmesi gereken ilk husus cilt türüdür. Birbirinden değişik cilt tipine göre fondöten seçimi için piyasada birçok alternatif bulunur. Kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt olmak üzere 3 ayrı cilt tipi vardır ve her cilt tipi için birbirinden farklı fondöten seçiminin yapılması gerekir. Öncelikle cildinizin nasıl bir yapıya sahip olduğunun belirlenme gerekir. Eğer cildinizin T bölgesi olarak adlandırılan burun, çene, alın bölümü yağlı, yüzünüzün diğer yerleri de kuruysa bu karma bir cilde sahip olduğunuz anlamına gelir. Cildiniz karma bir yapıda olabileceği gibi kuru veya aşırı yağlı da olabilir. Öncelikle hangi tür bir cilde sahip olduğunuzu tespit etmeniz gerekir. Fondötenin sürüleceği cildin yapısı kadar hangi mevsimde kullanılacağı da fondöten türünü belirlemek açısından önemlidir.
  • Fondöten seçiminde önemli bir diğer husus ten rengine uygun rengin seçilmesidir. Cildinize en uygun rengi belirlemek için deneme yapacağınız bölge yüz veya boyun bölgesi olmalıdır.
  • Son olarak cilt yapınızın belli bir bölgesinde kusur mevcut ise fondöten seçiminde bu durumu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Yüzünüzün geneline fondöten kullanmayı düşünmüyorsanız bölgesel olarak kullanılan concealer (kapatıcı) ürünlerimize de göz atabilirsiniz.

Fondöten Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Fondöten seçimi kadar fondöten kullanımında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Cildinize en uygun fondöten uygulanması için belli hususlara dikkat etmesi gerekir. Bunun için cilt temizliğine ve makyaj malzemelerinin temizliğine dikkat edilmelidir.

Fondöten Nasıl Kullanılır?

Fondöten sürmeden önce cildinizi temizleyerek nemlendirmeli veya peeling uygulamalısınız. Böylece cildiniz üzerinde biriken ölü ve kirli deri parçaları temizlenecek ve cildiniz hava alacaktır. Bu işlem uygulanmadan sürülen fondöten derinin pul pul olmasına ve sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir. Cilt temizliğinden sonra kalıcı fondöten etkisi için makyaj bazı kullanmayı da eksik etmemelisiniz.

Ayrıca, makyaj sırasında makyaj malzemelerin temizliği de önemlidir. Makyaj yapmadan önce fondöten süngeri ile fondöten fırçası gibi makyaj malzemelerinin temiz olmasına ve kullanılacak fondöten türüne uygun olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Son olarak kullanacağınız fondötenin miktarını iyi ayarlamanız gerekir. Fondöten miktarını yüksek tutmanız halinde fondöten cildinizdeki boşlukları çok fazla dolduracak ve kötü bir görünüme sebep olacaktır. Hafif bir kullanım ise yüzdeki kusurların kapanmamasına yol açacaktır. Bu nedenle cildinize uygun miktarı yavaş yavaş ayarlayarak fondöten süngeri veya fondöten fırçası ile yaymalısınız.

Bu şekilde fondöten kullanılması cilt üzerine sürdükleri allıklarının ve diğer yüz makyajı malzemelerinin kalıcılığına da yardımcı olacaktır.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Kuru Ciltler İçin Fondöten

Kuru cilt tipine sahip kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken şey fondötenin nemlendirici bir içeriğe sahip olup olmadığıdır. Kuru ciltlere sahip kişilerin yüzlerinin daha canlı görünmesi için yüze sürülecek fondötenin nemlendirici etkisinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kuru cilde sahip kişiler, ışıltılı ve sıvı fondötenleri tercih edebilir.

Yağlı Ciltler İçin Fondöten

Kuru bir cilde sahip olmayan yağlı bir cilde sahip kişiler gözeneklerini fazla bir şekilde belli edeceğinden dolayı ıslak ve ışıltılı bir fondöten seçiminden uzak durmaları gerekir. Bu ciltlere sahip olan kişiler makyajı kalıcılığını sağlamak için baz veya pudra kullanması gerekirken, fondöten seçimlerini de mat bir renge sahip, su bazlı fondötenlerden yana kullanmalılardır. Bu tür fondötenlerin tercih edilmemesi cildin daha da yağlanmasına sebep olacaktır. Su bazlı ve mat renge sahip fondötenlerin kullanılması ciltteki yağı dengeleyerek daha pürüzsüz bir görünüm kazandıracaktır. Baz veya pudra kullanım imkânının bulunmadığı hallerde yüzü iyi bir şekilde nemlendirdikten sonra fondöten sürülebilir.

Karma Ciltler İçin Fondöten

Karma cilde sahip olanlar, cilt tipleri arasında yağlı cilde sahip olanların kullandığı fondötenleri kullanması gerekir. Ancak karma cilde sahip olanları bu tür fondötenleri sadece yağlı kısımlarına uygulayabilir, kuru bölgelerine de kuru ciltler için önerilen fondöten ürünlerini tercih edebilirler.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada birçok fondöten çeşidi sunulmaktadır. Peki, bu fondöten çeşitleri nelerden oluşur?

  • Krem Fondöten: Kuru cilde sahip olanların vazgeçilmezi olan krem fondöten, fondöten fırçası ile kullanılabilir. Kapatıcılık özelliği orta seviyedir. Yoğun yağlı bir yapıya ve parlama yapabilecek bir fondöten olduğu için kuru ciltlere sahip olanlar için uygundur. Parmak ile sürülmeye uygundur.
  • Stick Fondöten: Krem ve kapatıcı fondöten birlikte kullanılarak oluşturulan fondöten türüdür. Yağlı bir içeriğe sahip olması nedeniyle kuru ciltler için üretilmiştir. Kapatıcılığı yüksek fondöten grubu içindedir. Yağlanmayı engellemek için stick fondöten ile kullanılırken pudra kullanılması da tavsiye edilmektedir. Fondöten fırçası ile sürülmeye uygundur.
  • Köpük Fondöten: Kolayca cilde yayılabilen özelliğe sahip köpük fondöten kalın tabaka oluşumuna sebep olmadan cildi pürüzsüz hale getiren hafif renkli bir fondötendir. Likit fondötenlere göre yoğun bir yapıda olmakla birlikte doğallık sağlar ve kalın tabaka oluşturmaz. Fondöten süngeri ile sürülmeye uygundur.
  • Likit Fondöten: Krem fondötene göre daha az kapatıcılık özelliği gösteren sıvı fondöten her cilt için kullanılabilir. Kapatıcılık seviyesi az olduğundan dolayı yüz kusuru çok olmayan kişiler tarafından tercih edilebilir. Fondöten fırçası ile sürülebileceği gibi parmakla da sürülmeye uygundur.
  • Pudra: Orta seviye kapatıcılığa sahip sıkıştırılmış veya toz halindeki pudra yağlı ciltler için uygundur. Sıkıştırılmış formda bulunanlar fondöten süngeri, toz halinde bulunanlar fondöten fırçası ile sürülebilir.
  • Krem-Toz Fondöten: Krem formda üretilen, içeriğinde pudra içeren ve karma ile yağlı ciltlerin kullanımına uygun olan krem toz fondöten ciltteki parlama ve yağlanmaların yok edilmesine yardımcı olur, mat bir görünüm elde edilmesini sağlar. Kapatıcılığı yüksek bir fondöten olarak kullanılabilir. İnce ve nemli bir fondöten süngeri ile sürülmeye müsaittir.

MM Kozmetik olarak sizlere en iyi fondöten ürünleri ile diğer makyaj malzemelerini sunduğumuz sitemiz aracılığıyla ulaşarak kendinize uygun ürünleri seçerek sepete ekleyip satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.