Sıralama seçin
Toplam 17 ürün görüntüleniyor.

Göz Kalemi Çeşitlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Göz kalemleri, farklı renk ve çeşitleriyle modası geçmeyen ve her dönem için popüler makyaj malzemeleri arasında yer alıyor. Buğulu ve dramatik bakışlar için kullanılan farklı renk ve yapıda birçok göz kalemi seçeneği bulunuyor. Göz şeklini belirginleştiren ve kirpiklerin daha yoğun görünmesini sağlayan göz kalemleri, gözün alt veya üst kısmına uygulanabiliyor. Kalıcı ve yumuşak dokulu bu makyaj ürünleri uygulanan tekniğe göre gözlerin daha büyük, küçük, çekik veya parlak görünmesini sağlıyor. 

Göz kaleminin çekici ve etkileyici bir göz makyajı sunma konusundaki etkisi, düşündüğünüzden çok daha büyük! Peki, göz kalemi sürme teknikleri nelerdir? En iyi göz kalemi seçilirken hangi detayların dikkate alınması gerekir? MM Kozmetik, göz kalemi kategorisinde sizlere yüksek kaliteli seçenekler sunmasının yanı sıra tüm bu sorularınızı da yanıtlıyor!

1. Göz Kalemi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kalıcılık
 • Kullanım kolaylığı
 • Güvenilir içerik
 • Yüksek pigment yoğunluğu
 • Tercih edilen makyaj stiline uyumluluk

Göz kalemlerinde dikkate almanız gereken detaylar arasında, kalıcılık ve gözün hassas yapısına uyumluluk -yani güvenilir içerik- ilk sırada yer alıyor. Göz kalemlerinin gün içinde dağılma riski yüksek olduğundan, özellikle akmayan göz kalemi seçeneklerini tercih etmek gerekiyor. Kullanım kolaylığı da göz kalemi seçerken dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden bir diğerini oluşturuyor. 

MM Kozmetik’te ince uçlu, kalın uçlu, mat, renkli ve waterproof göz kalemi gibi birçok ürün seçeneği bulunuyor. Gözlerinizin derin ve buğulu bir görünüm yakalamasını hayal ediyorsanız, dilediğiniz renk ve bitişe sahip kaliteli ve yoğun pigmentli bir göz kalemi ile harikalar yaratabilirsiniz. Bu konuda Clarins keçe uçlu eyeliner ve Naj Oleari kalem uçlu yoğun eyeliner gibi popüler ürün seçeneklerini siz de gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz!

2. Göz Kalemi Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 • Klasik kuru uçlu göz kalemleri (klasik)
 • Yumuşak uçlu jel göz kalemleri
 • Keçe uçlu likit göz kalemleri (eyeliner)
 • Ahşap gövdeli göz kalemleri
 • Asansörlü göz kalemleri
 • Sünger başlıklı buğulu makyaj göz kalemleri

2.1. Klasik Kuru Uçlu Göz Kalemi Ne İşe Yarar?

En yaygın göz kalemi türü olan kuru yapılı göz kalemleri hem üst hem de alt kirpik çizgilerine uygulanabiliyor. Asansörlü ve normal kalem formunda olabilen bu klasik seçenekler, buğulu göz makyajlarında da oldukça sık tercih ediliyor. Simli göz kalemi, yoğun etkili kahverengi göz kalemi veya aklınıza gelebilecek her tonda rengarenk klasik göz kalemi seçeneği bulunuyor. Ancak çabuk sulanan hassas gözler için göz kalemi uygulamasında, yumuşak uçlu ürünler daha ideal bir seçenek oluyor.

2.2. Keçe Uçlu Göz Kalemi Ne İşe Yarar?

Kolay kullanım imkanıyla ön plana çıkan keçe uçlu göz kalemleri, kirpiklerin iç kısmına uygulanabildiği gibi dipliner amacıyla da kullanılabiliyor. Dramatik makyaj görünümleri için sık tercih edilen bu ürünler mat veya parlak renklerde üretilebiliyor. 24 saate kadar akmadan kalıcılık sağlayabilen keçe uçlu göz kalemleri, genellikle suya dayanıklı oldukları için ancak uygun nitelikte bir göz makyaj temizleyici ile çıkarılabiliyor.

2.3.Jel Göz Kalemi Ne İşe Yarar?

Jel yapılı göz kalemleri göze doğrudan uygulanabildiği gibi bir fırça yardımıyla da sürülebiliyor. Yumuşak formülleri sayesinde kolay kullanım olanağı sağlayan bu ürünler, gözlerde canlı bir görünüm yaratma noktasında son derece etkili oluyor. Yüksek pigment yoğunluğuna sahip olan jel göz kalemleri, doğru tonlarda seçilmiş farlar ve rimel ile tamamlandığında alımlı ve çekici bakışların anahtarı oluyor!

Göz kalemi çeşitleri, yapısı ve formülüne göre farklı alanlarda ve genellikle farklı amaçlar için kullanılıyor. Peki, göz kalemi nasıl sürülür veya bir diğer ifadeyle göz kalemi nasıl çekilir? Daha da önemlisi, göz kaleminin akmaması için ne yapılmalı? MM Kozmetik, merak ettiklerinizi yanıtlamaya devam ediyor!

3. Göz Kalemi Nasıl Kullanılır?

 • Doğrudan alt ve üst kirpik içlerine uygulayabilirsiniz. 
 • Üst ve alt göz kapaklarınıza uyguladıktan sonra, makyaj fırçası ve sünger çeşitlerinden dilediğiniz ürünle dağıtabilirsiniz. 
 • Tıpkı dipliner gibi üst kirpiklerinizin dışa bakan kısımlarına kuyruklu olarak uygulayabilirsiniz. 
 • Ten rengi göz kalemlerini dağıtma yoluyla far ve kapatıcı bazı olarak da kullanabilirsiniz. 

Göz makyajını tamamlayan ve daha çarpıcı bakışlar elde edilmesine yardımcı olan göz kalemleri, kirpiklerin üstüne ve göz içine uygulanabiliyor. Göz yapısına uygun bir şekilde sürülen göz kalemi gözlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Örneğin; renkli göz kalemi far veya eyeliner yerine göz kapağının üstünde kullanılabiliyor. Gözü daha büyük gösteren makyaj görünümü için ürünün kirpik diplerinden itibaren uygulanıp, ardından temiz bir far fırçası yardımıyla yatay olacak şekilde dağıtılması gerekiyor.

Uzun süre bozulmayan ve akmayan bir göz makyajı için kirpik içlerine suya dayanıklı kalıcı göz kalemi uygulamak daha ideal bir tercih oluyor. Göz kapakları için ise göz bazı ve makyaj sabitleyiciler yeri doldurulamaz bir kurtarıcı oluyor. Özellikle göz kapağının içine uygulanan beyaz göz kalemi gözlerin daha parlak ve iri görünmesini sağlıyor. Ten rengi göz kalemi, aynı tonlarda göz farı altına baz olarak uygulanarak daha opak bir renk ve canlı bir görünüm yaratma noktasında da son derece etkili oluyor. 

4. Göz Kalemi Nasıl Açılır?

Ahşap gövdeli göz kalemleri, ucu tükendikçe makyaj kalemtraşı yardımıyla kolayca açılabiliyor. Asansörlü yapıda olan göz kalemlerinde ise bu tür bir yardımcı ürüne genellikle gerek kalmıyor. Bu ürünler, kullandıkça çevrilerek tümüyle tükeninceye kadar zahmetsiz bir şekilde kullanılabiliyor. 

Kuru uçlu kalemler genellikle ahşap gövdeli olup ince çizgiler elde etmeyi mümkün kılıyor. Kalın ve yoğun uygulama sunan jel göz kalemlerinin üretiminde ise ağırlıklı olarak asansörlü gövde tercih ediliyor. Çünkü jel yapılı kalemler, kalemtıraş kullanımı için fazla hassas ve yumuşak olabiliyor. Göz kalemi hangi yapıda olursa olsun, uygun yapıda bir maskara ve doğru uygulanan bir kaş makyajı ile her koşulda derin ve unutulmaz bakışlara imza atıyor! 

5.Göz Kalemi Akmaması için Ne Yapmalı?

 • Özellikle de kirpik içleri için suya dayanıklı göz kalemleri tercih edilmeli.
 • Göz makyajının ilk adımında göz makyaj bazı kullanılmalı. 
 • Ön sabitleme için ayrıca göz kapaklarına ten rengi far uygulanmalı. 
 • Fazla nem oluşumunu önlemek için göz altlarına da hafifçe pudra sürülmeli. 

En iyi akmayan göz kalemini bulmak her kadının hayali! Suya dayanıklı göz kalemi kullanmak, bu sorundan kurtulmak için tercih edilebilecek ilk seçeneği oluşturuyor. Göz içinde bile akmayan ve dağılmayan bir göz kalemiyle, çift renk göz makyajı vb. birbirinden farklı renkli göz makyajı stillerinde uzun süreli bir performans yakalamak mümkün! 

MM Kozmetik’te yer alan göz makyaj  ürünlerini siz hala detaylı olarak incelemediniz mi? MM Kozmetik, seçkin markaların yüksek kaliteli göz kalemleriyle makyajınızı kusursuz bir noktaya taşıyabilmeniz için pek çok seçenek sunuyor. Şimdi keşif zamanı!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.