Sıralama seçin
Toplam 49 ürün görüntüleniyor.

KADIN PARFÜM

Her kadının kim olduğunu benzersiz bir şekilde tanımlayan bir kokusu olmalıdır. Ayrıca, bir odaya girdiğinizde insanların da güzel koktuğunuzu düşünmesini istersiniz! En iyi kadın parfümlerini bulmak için uğraşırız. Kadın parfüm markaları ve kadın parfüm çeşitleri arasında kararsız kalırız. Özellikle nereden başlayacağınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa mükemmel kokunuzu bulmak kolay değildir.

  • Kadın parfümü seçerken nelere dikkat edilmeli?
  • Kadın parfümü önerileri neye göre olmalı?
  • Kadın parfümlerinin notaları nasıl seçilmeli?
  • Kadın parfümlerinin kalıcılığı nasıl uzatılır?

Hangi kokuyu istediğiniz konusunda hiçbir fikriniz olmayabilir. Şaşırtıcı bir şekilde, süreç biraz sıkıcı ve bilimsel olabilir. Aynı zamanda kalıcılık konusunda endişeleriniz olabilir. Yukarıdaki pek çok sorunun yanıtını bulmak için yazımızı okuyabilir, araştırma ve denemeler yaptıktan sonra en sevdiğiniz parfümü bulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. İşte başlamanıza yardımcı olacak hızlı bir kılavuz:

 

Hangi Kokuyu/Kokuları İstediğinizi Belirleyin:

Kokunuzu bulmaya gelince yapılacak ilk şey, sizin için en iyi kokunun hangisi olduğunu düşünmektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı koku aileleri ve koku notaları vardır: Turunçgil-Narenciye/Meyve, Çiçek, Misk/Baharat ve Odunsu. Daha çok kadınsı veya daha yumuşak kokularla ilgileniyorsanız, çiçek kokuları harikadır. Bu kokular lavanta, kiraz çiçekleri ve gülleri içerir. Turunçgil daha enerjik bir kokuya sahiptir. Bunlar, elma veya portakal gibi tipik meyveli kokularınızı içerir. Biraz daha çarpıcı bir şey arıyorsanız paçuli gibi kokuları tercih edebilirsiniz. Misk barındıran parfümler temiz bir keten kokusu yayar. Tarçın veya vanilya gibi biraz baharat da içerebilir.

Seçeneklere sahip olmaktan hoşlanan biriyseniz, aklınızda en az iki koku ailesi olması en iyisidir. Bir gün gül gibi kokmak ve ertesi gün okyanus gibi kokmak isteyebilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, o parfümlerin sizi en iyi şekilde temsil ettiğinden emin olun.
Ayrıca kokularınızın taze kalması için kadın deodorant çeşitlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Kadın Parfümlerinin Notaları Nelerdir?

Parfüm notaları, kokuyu oluşturan maddelerdir. Üst notalar , kalp notaları ve alt notalar olarak sınıflandırılırlar.

Bu özenle seçilmiş içerik, bir kokunun temel karakteri olan parfüm uyumunu oluşturur. Parfüm üreticileri, bir kokunun hem hoş koktuğundan hem de belirli bir deneyim uyandırdığından emin olmak için notaları dikkatle seçer. Notalar bir koku piramidinde sınıflandırılır.

Üst notalar, bir kokunun üst katmanını oluşturur. Diğer bir deyişle üst notalar, parfüm sıktıktan sonra ilk algıladığınız kokulardır. Bunlar, ilk izlenimleri belirlemede ve bir kokunun hikayesini şekillendirmede rol oynar. Üst notalar genellikle çabucak buharlaşır ve yalnızca ilk beş ila on beş dakika ortalıkta kalır. Ana amaçları, ilk kokuyu vermek ve ardından kokunun bir sonraki bölümüne sorunsuz bir şekilde geçmektir. Sonuç olarak, üst notalar genellikle daha hafif ve daha küçük moleküllerden oluşur. Bazı yaygın üst notalar, limon, portakal ve bergamot gibi narenciye kokularının yanı sıra lavanta ve beyaz çiçek notalarını içerir. Üst notalarda fesleğen ve anason da yaygın olarak kullanılır.

Adından da anlaşılacağı gibi, kalp notaları kokunun “kalbini” oluşturur. İşlevleri, deneyimi derinleştirmek için yeni kokular sunarken, bazı üst notaların aromasını korumaktır. Bazen orta notalar olarak da adlandırılan kalp notaları, kendi başlarına hoş kokmayabilen alt notalar için bir tampon görevi de görür. Toplam kokunun yaklaşık yüzde 70'ini oluşturdukları için kalp notaları genellikle üst notalardan daha uzun süre dayanır. Üst notalar solmaya başladığında ve kokunun tüm ömrü boyunca belirgin kalan kalp notalar görünür. Kalp notalarında yasemin, sardunya, neroli ve ylang-ylang gibi tam gövdeli, aromatik çiçek yağlarının yanı sıra tarçın, biber, çam, limon otu, karabiber ve kakule bulunur.

Orta notaların yanı sıra alt notalar da kokunun temelini oluşturuyor. Daha fazla derinlik ve rezonans eklerken daha hafif notaları güçlendirmeye yardımcı olurlar. Parfümün temelini oluşturdukları için alt notalar çok zengin, ağır ve uzun ömürlüdür. Yaklaşık 30 dakika sonra devreye giriyorlar ve parfümün kokusunu yaratmak için orta notalarla birlikte çalışıyorlar. Temel notalar teninize nüfuz ettiğinden, kokuları en uzun süre kalıcıdır ve altı saat veya daha fazla sürebilir. Popüler temel notalar arasında vanilya, amber, misk, paçuli, sandal ağacı ve sedir ağacı gibi odunsu notalar bulunur.

Koku Ailelerini şu şekilde sıralayabiliriz: Aromatik Koku Ailesi, Şipre Koku Ailesi, Narenciye/Turunçgil Koku Ailesi, Meyveli Koku Ailesi, Floral/Çiçeksi Koku Ailesi, Fougère(Fujer) Koku Ailesi, Deri Koku Ailesi, Amber-i Koku Ailesi ve Odunsu Koku Ailesi.

Bazı kokular iki koku ailesine dahil olabilir. Örneğin, Versace Crystal Noir Edp parfüm hem oryantal hem çiçeksi koku ailesine aittir. Moschino So Real Cheap and Chic Edt hem çiçeksi hem narenciye koku ailesinin mensubudur. Missoni Edt kadın parfümü hem meyveli hem de çiçeksi koku ailesine aittir.

Psikolog Dennis Relojo-Howell’a göre "Kokuları ilişkilendirme (ve tercih etme) yolumuz kültüre ve deneyimlerimize bağlıdır. Parfüm endüstrisi, pudramsı ve tatlı kokuların kadınlara yönelik olduğu kültürel geleneklere bağlıdır; erkekler için aromatik ve odunsu erkek parfüm çeşitleri ön plandadır. Büyürken biz de ebeveynlerimizden bu kokuları alırız; böylece belirli bir cinsiyetin neden onları giymesi gerektiği pekişir. Araştırmaya göre, bağışıklık sistemimize bağlı olan ana doku uyumluluk kompleksi (MHC) nedeniyle bazı doğal kokulara diğerlerinden daha fazla çekiliyoruz.”

Parfüm Kalıcılığı/Koku Kalıcılığı Nasıl Belirlenir? Parfüm Kalıcılığı Nasıl Uzatılır? EDT, EDP Farkı Nedir?

Parfümler, en düşükten en güçlüye kadar dört farklı konsantrasyon seviyesinden oluşur. Bu seviyeler, bir kokunun gün boyunca ne kadar süreceğini belirler. Parfümler genellikle size şişedeki konsantrasyon seviyesini söyleyeceğinden, satın alırken bunu aklınızda bulundurmalısınız. Dört çeşit konsantrasyon şunlardır:

  • Eau De Cologne: Bu, en düşük konsantrasyona sahiptir. Koku maksimum 2 saate kadar kalabilir. Esans konsantrasyonu %2-6 arasıdır.
  • Eau De Toilette: Hala seyreltilmiş bir parfüm şekli ama eau de cologne’dan daha güçlü. %5-15 arası esans konsantrasyona sahiptir ve 4 saate kadar sürebilir.
  • Eau De Parfum: Son iki seviyeden daha güçlü. En az 6 saate kadar kalıcıdır ve %15-20 esans konsantrasyonuna sahiptir.
  • Parfüm: Bu sadece Parfüm olarak etiketlenmektedir. %15-40 arası en yüksek konsantrasyon seviyesine sahiptir ve gün boyunca sizinledir.

Bir koku için alışveriş yaparken, koku sayısını sınırlamak istersiniz. Alışveriş gezisi başına 3-6 arasında herhangi parfüm test etmek en iyisidir. Kokuyu vücudunuzda denemeden önce havaya veya bir koku kağıdına püskürtün, böylece parfümün kendi başına nasıl koktuğunu anlayacaksınız. Bileğinize biraz püskürtün ve parfümleri karıştırmayın. Parfümün cildinizde nasıl tepki verdiğini ve üzerinizde nasıl koktuğunu kontrol edin. Bir parfümü denemeyi bitirdiğinizde, başka bir parfümü en az birkaç dakika ara vererek deneyin, böylece koku alma duyunuz tekrar yenilenebilir ve kokuları ayırt edebilirsiniz. 

Bir koku seçmek eğlenceli ama zaman alıcıdır. Sonunda, hepsi buna değecek. Mükemmel parfümünüzü bulmaya çalışırken Versace Eros Parfüm'ü de denemenizi tavsiye ederiz. iyi şanslar dileriz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.