Sıralama seçin
Toplam 43 ürün görüntüleniyor.

ERKEK PARFÜM

Koku, kişisel tarzımızın görünmez bir parçasıdır ve insanların sizi nasıl gördüğü ve hatırladığı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. İyi bir parfüm, sizi daha çekici kılmaktan, daha az stresli ve daha özgüvenli hissetmenize yardımcı olmaya kadar sayısız fayda sağlar. Yine de erkeklerin %80'i düzenli olarak parfüm kullanmıyor! Neden? Temel nedenin doğru bilgi eksikliği olduğunu düşünüyoruz. Kolonya ve parfüm kullanan çoğu erkek, bunu kendilerini bu uygulamayla tanıştıran bir babaları veya rol modelleri olduğu için yapar. Genellikle sektöre kadınlar hakimdir ve çoğu erkek terminolojiye yabancıdır. Erkek parfümleri kadın parfüm çeşitleri gibi özel bir bilimdir. Kimya ve sanatın sadece çarpışmadığı, aynı zamanda eşit düzeyde saygı ve takdirle karşılandığı nadir durumlardan biridir.

 • Erkek Parfüm Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • Erkek Parfümlerinin Notalarını Nasıl Belirlersiniz?

Parfüm uygulandıktan sonra geçen süreye göre parfüm notalarını belirleyebilirsiniz. Üst notalar, parfüm teninize ilk temas ettikten hemen sonra kokladığınız notalardır. Bu ilk patlama kaybolduğunda, kalp notaları parfümün özünü oluşturmak için harekete geçer. Alt notalar, en uzun süre kalıcı erkek parfüm çeşitlerinden olan ve en çok hatırladığınız kokudur. Her nota kokuya belirli bir kalite katar.

Erkek Parfümlerinin Notaları

Burada, nasıl kullanıldığına dair bir açıklama ile farklı türde parfüm notalarını listeledik.

 • Taze ve Fresh aromalar: Taze notalar, hafif ve turunçgil /narenciye veya aromatik bitki notalarıdır, lavanta ve adaçayı gibi bu da onları üst notalar olarak popüler hale getirir.
 • Çiçek aromaları: Çiçek notaları, kokuya doğal bir his katar. Genellikle üst veya kalp notaları olarak kullanılırlar ve daha belirgin bir koku için diğer notalarla karıştırılabilirler.
 • Meyve aromaları: Meyveli notalar, diğer notalarla kolayca karıştıkları ve kokuya daha fazla derinlik katabildikleri için en yaygın orta notalar olarak kullanılır. Örneğin, böğürtlen, elma, erik ve çilek gibi notalar tatlı ve sulu bir hava verir.
 • Baharat aromaları: Baharat notaları, parfümün kalbindeki çiçek notalarıyla özellikle iyi bir şekilde karışarak, kokuya sıcaklık ve güç katmak için kullanılır. Tarçın, vanilya ve hindistan cevizi gibi aromalar baharat ve tatlılık katarken, biberiye ve fesleğen gibi notalar aromatik bir kaliteye sahiptir.
 • Odunsu aromalar: Sandal ağacı ve paçuli, kokunun ömrünü güçlendirmek için genellikle bir kokunun tabanında kullanılan iki odunsu aromadır. Çoğu odunsu nota dünyevi bir kaliteye sahipken, sedir ağacı ve ud gibi bazıları hoş ve tatlı bir koku sağlar.
 • Misk ve Amber: Misk ve Amber en çok kokuların dip notalarında bulunur. Zenginlikleri, kokuyu doldurmaya ve kokunun kalıcılığını artırmaya yardımcı olur. Siyah miskten kaşmir miskine kadar farklı misk türleri, bu kokuların herhangi bir kokuya benzersiz bir özellik katabileceği anlamına gelir.
 • Koku Notaları Seçimi: Koku notaları bir parfümün çekiciliğinde önemli bir rol oynar. Bir parfümü benzersiz kılan, parfümün farklı notalarının bileşimi ve teniniz ile etkileşimidir.

Çok fazla nota olduğu için beğendiklerinizi seçmek zor olabilir. Kendi tercihlerinizi öğrenmeye başlamanın bir yolu, koku notalarına ve koku ailesine aşina olmaktır. Favori notalarınızı belirledikten sonra, benzersiz kokunuzu bulmak için parfümlerimizi inceleyebilirsiniz.

Erkek Parfümü Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bilimsel araştırmalar, bir erkeğin doğal vücut kokusuna en uygun kokuyu doğal olarak seçebileceğini gösteriyor. Hangi kokunun size yakışacağını en iyi siz belirleyebilirsiniz. Başkalarının sizin yerinize seçim yapmasına izin vermeyin - hediye kokularının yıllarca kullanılmadan kalmasının bir nedeni var. Bunun yerine, kararınızı güçlendirmek veya sorgulamak için başkalarının görüşlerini kullanın. Yalnızca birden fazla kişi size kokunuzun hoş olmadığını veya kötü bir seçim olduğunu söylerse başka bir koku denemelisiniz. Ayrıca kör satın alma, yani birinin tavsiyesi üzerine parfümü satın almamalısınız. Yeni bir koku bulmanın en iyi yolu, parfümün gün boyunca doğal vücut kokunuzu tamamlayıp tamamlamadığını test etmektir.

Erkek Parfümlerinin Kalıcılığı Nasıl Uzatılır? Erkek Parfüm Nasıl Uygulanmalı? Edp-Edt Farkı Nedir?

Hepimiz çok fazla parfüm kullanan erkeklerin çevresinde yer almışızdır. Koku ezici ve itici hale gelebilmektedir. Parfümleri doğru ve mantıklı bir şekilde nasıl uygulayacağınızı öğrenerek bu hatayı kolayca önleyebilirsiniz.

Parfümünüzü kuru cilde, tercihen duştan ve deodorant sıktıktan hemen sonra uygulayın. Uygularken püskürtme vaposunu cildinizden 15-20 cm uzakta tutun. Parfüm kullanmakta yeniyseniz, göğsünüze tek bir spreyle başlayın. Ürünü nasıl doğru kullanacağınız konusunda daha rahat ve bilgili hale geldikçe, farklı alanlarda birkaç sprey daha kullanabilirsiniz.

Isı alanlarına koku uygulayın. Vücut ısınız gün boyunca kokuyu yayacak ve hoş bir koku izi yaratacaktır. Vücudunuzun en sıcak kısımlarıyla başlayın: göğüs, boyun, alt çene, bilek, önkol, dirsek içi ve omuz. Tüm bu noktalara aynı anda uygulamamalısınız; bir tanesiyle başlayın ve kokuyu öğrendikçe 2-3 noktaya daha uygulayın. Yalnızca gerektiğinde yeniden püskürtün. Kokunun ne kadar sürdüğüne bağlı olarak bileklerinize daha fazla kullanabilirsiniz.

Giysilerinize koku sıkmayın. Bu durumda, koku sizin üzerinize sinmez ve bu nedenle, olması gerektiği gibi notaların aşamalarından doğal olarak geçemez. Ayrıca, bir kokudaki esansiyel yağlar birçok kumaşı lekeleyecektir.

Kokulu ürün çeşitleri

 1. Parfüm

%20'den fazla esans konsantrasyonuyla, kokunuzun sabahtan akşama kadar üzerinizde olduğunu fark edeceksiniz. Parfümler en yüksek koku konsantrasyonuna sahiptir ve diğer tüm türler arasında en uzun süre dayanan parfüm çeşididir: genellikle altı ila sekiz saat. Hassas cilde sahip kişiler, diğer koku türlerine göre çok daha az alkole sahip olduklarından ve bu nedenle cildi kurutma olasılığı düşük olduğundan, parfümleri tercih edebilir.

Bu parfüm türüne örnek olarak Yeni Versace Eros Parfum’ü verebiliriz. Versace Eros Parfum, erkekler için Amber Fougere kokusudur. Üst notalarda nane ve limon; orta notalarda yeşil elma ve sardunya; temel notalar amber ve tonka çekirdeği mevcut.

 1. Eau de Parfum

Bir sonraki en yüksek koku konsantrasyonu %15 ila %20 arasında olan Eau De Parfum (EDP) olacaktır. Ortalama olarak dört ila beş saat boyunca kokunuzu yoğun şekilde hissedebilirsiniz. Durum ne olursa olsun, bu koku türü diğerlerinden daha güvenilirdir ve parfüme nispeten daha uygun fiyatlıdır.

 1. Eau de Toilette

Eau de toilette (EDT), %5 ila %15 arasında bir koku konsantrasyonuna sahiptir. En popüler koku türlerinden biridir. Normalde iki ila üç saat kalıcılığa sahiptir ve bazıları tarafından günlük  olarak kabul edilir (EDP gecelik olarak kabul edilirken).

MM Kozmetik ailesi olarak sizler için erkek parfümü önerilerimiz: Odunsu Aromatik Koku ailesine ait Missoni Pour Homme Edp, tatlı ve baharatlı notalara sahip Versace Eros Flame Edp ve modern güçlü ve karizmatik Ağaçsı Fougere(Fujer) Versace Dylan Blue Edt.

En iyi erkek parfümleri, en güzel erkek parfümleri, erkek parfüm çeşitleri ve erkek parfüm önerileri için blog yazımızı okuyabilirsiniz. Erkek parfüm markaları için MM Kozmetik sitesini inceleyebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.