1080x1080.jpg (415 KB)
Sıralama seçin
Toplam 20 ürün görüntüleniyor.

Vegan Kozmetik Ürünlerine Dair Bilmeniz Gereken Her Şey

Vegan kozmetik, vegan yaşam tarzını benimseyen veya bilinçli güzellik hedeflerini önemseyen kadınlar tarafından yoğun rağbet görüyor. Hayvansal kaynaklı hiçbir bileşen içermeyen vegan kozmetik ürünleri, günümüzdeki yaşam tarzlarının bakım ürünlerine yansımasıyla gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Öyle ki moda ve güzellik dünyasında son birkaç yıl “veganlar yılı” olarak adlandırılıyor. 

Peki, vegan kozmetik ürünleri nelerdir? Vegan kozmetik ürünleri almadan önce hangi noktalara dikkat edilmesi gerekir? MM Kozmetik, vegan kozmetik ürünleri kategorisinde sunduğu zengin ürün çeşitliliğinin yanı sıra vegan güzelliği hakkında bilmeniz gerekenler için de kapsamlı bir rehber sunuyor!

1. Vegan Kozmetik Nedir?

Vegan kozmetik kavramını incelemeden önce veganlık kavramını incelemekte fayda var. Veganizm, temelde hayvansal gıda tüketiminin reddedilmesiyle başlayan ve tekstil ürünleri, kozmetik ürünleri, temizlik malzemeleri gibi tüm ürünlerde hayvansal kaynaklı içeriklerin yasaklı olduğu bir yaşam biçimini ifade ediyor. Vegan kozmetik ürünlerinin hayvanlardan elde edilen hiçbir bileşeni içermemesi, ayrıca hayvanlar üzerinde hiçbir şekilde deney yapılmadan üretilmesi gerekiyor.

2. Vegan Makyaj Ürünleri Nelerdir?

 • Vegan fondöten
 • Vegan aydınlatıcı
 • Vegan makyaj bazı
 • Vegan maskara
 • Vegan kaş kalemi
 • Vegan göz kalemi ve eyeliner
 • Vegan göz farı
 • Vegan ruj

Vegan kozmetik ürünleri arasında akla gelebilecek tüm makyaj ürünleri pek çok çeşidiyle yer alıyor. Bunun beraberinde banyo ürünleri, deodorantlar, şampuanlar, cilt bakım ürünleri, makyaj fırçası ve sünger gibi birçok seçenek de bulunuyor. Vegan markaların daha sürdürülebilir ve adil bir dünyaya uyum sağlama yaklaşımı, kozmetik dünyasını derinden etkilemeye devam ediyor. Bu doğrultuda vegan kozmetik listesi her geçen gün daha fazla ürüne ev sahipliği yapıyor.

3. Vegan Kozmetik Markaları Hangileridir?

Vegan kozmetik markaları, veganizmin yaygınlaşması ve tüketicilerin çevreye daha saygılı ve sürdürülebilir seçimler yapması gibi etkenlere bağlı olarak her geçen yıl artış gösteriyor. MM Kozmetik bünyesindeki markalar arasında ise Naj Oleari, ağırlıklı olarak vegan ürünler geliştirmesi bakımından önemli bir yer tutuyor. 

İtalyan kozmetik markası Naj Oleari, vegan makyaj malzemelerinin yanı sıra tüketicilerine yüz temizleyici, maske ve peeling gibi cilt bakım ürünleri de sunuyor. Tüm bunlara ek olarak marka, sadece makyaj ve cilt bakım ürünleri değil; makyaj aplikatörü çeşitlerinde de hayvansal kökenli hiçbir bileşen kullanmamaya özen gösteriyor. 

4. Neden Vegan Kozmetik Ürünleri Kullanılmalıdır?

 • Vegan kozmetik ürünleri, geleneksel ürünlere kıyasla anti-alerjen olarak daha güvenilir bir konumda yer alıyor.
 • Canlıların yaşam haklarına gereken saygıyı göstererek, insani sorumlulukları yerine getirme noktasında güçlü bir seçenek sunuyor.
 • Bitkilerin özel olarak seçilmiş ve titizlikle test edilmiş armağanlarını sunuyor. Bu yönüyle, tam olarak keşfedilmemiş bitkisel kaynaklara yönelik araştırmaların derinleşmesine de katkı sağlıyor.
 • Tüketicilerine daha düşük atık oranına sahip sürdürülebilir ve çevre dostu ürünler kullanma avantajı sağlıyor. 

4.1. Cilt için Faydaları

Vegan cilt bakım ürünleri özellikle hassas ve alerjik cilt yapısına sahip kişiler için birçok avantaj sağlıyor. Çünkü vegan ve vejetaryen kozmetik ürünleri, yapılarında genellikle sert kimyasallar içermiyor. Bu nedenle cilt dokusunda kızarıklık veya tahriş görülme olasılığı da büyük oranda ortadan kalkıyor. 

Vegan kozmetikler çay ağacı yağı, E vitamini, deniz ahşabı gibi doğal bitkisel bazlı bileşenler içeriyor. Bu sayede cilde mineral ve değerli yağlar anlamında zengin bir bakım sunuyor. Bal mumu, kolajen, bal ve karmin gibi hayvansal kaynaklı bileşenler içermeyen vegan ürünlerin kullanılması, yaygın alerjenlerle cildin temasını önleme noktasında ideal bir seçim oluyor. 

4.2. Çevresel Faydalar

Vegan makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünlerinin tedarik ve üretim süreçlerinde sürdürülebilirlik ön planda tutuluyor. Vegan güzellik ürünlerinin kullanılmasıyla, hayvanların zarar görmemesinin yanı sıra çevresel kaynakların korunmasına da özen gösteriliyor. Bu hassasiyetle üretim yapan kozmetik markaları, dolayısıyla çevre dostu üretimi de ilk elden destekliyor.

4.3. Sağlık Faydaları

Vegan kozmetik ürünlerinin kullanılması, kişilerin kimyasal bileşenler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Böylelikle bu ürünler, zararlı kimyasallardan korunma konusunda bütünsel bir yaşam pratiğinin benimsenmesine de katkıda bulunuyor. 

4.4. Etik Faydalar

Vegan kozmetiğin sağladığı avantajların başında elbette sağladığı etik faydalar yer alıyor. Vegan kozmetik ürünleri, üretimlerinin herhangi bir aşamasında hayvanların acı çekmesi ile ilişkilendirilmemiş bileşenlerden oluşuyor. Zulümsüz ve hayvan dostu olarak üretilen vegan kozmetikler bu özellikleri itibarıyla, daha sürdürülebilir bir gelecek için de dev bir adım niteliği taşıyor!

5. Vegan Kozmetik Ürünleri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Vegan ürünlerin etiketinde "vegan", "vegan dostu" veya "%100 vegan" ifadeleri bulunmalı.
 • Ürün seçiminde sadece güvenilir, şeffaf ve kaliteli üretim yapan bilindik markalar tercih edilmeli. 
 • Sahte vegan ürünlerden uzak durmak adına, seçilen ürünlerde marka amblemi ile 'Vegan' yazısı kaliteli ve net bir şekilde basılmış olmalı.
 • Vegan kozmetikler sadece hayvan dokularından üretilen bileşenleri değil; tüketimi hayvanların ekosistemini olumsuz etkileyen karmin, bal ve balmumu gibi maddeleri de içermemeli.
 • Vegan kozmetik ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemiş olmalı. (Ürün etiketinin arkasında zıplayan bir tavşan figürü varsa, o ürün “cruelty free” yani “hayvan zulmü olmadan üretilmiş” ürün anlamına geliyor.)
 • Vegan üretim yapan markaların tüm ürünleri vegan formüllü olmayabiliyor. Bu nedenle ürünün içeriği ve üzerinde yer alan bilgilendirici logolar dikkatle incelenmeli. 
 • İçeriği konusunda tereddüte düşülen ürün hakkında üretici firma ile iletişime geçilerek bilgi sahibi olunmalı.

Vegan kozmetik ürünleri ile hem cildinizi hem de ruhunuzu hayal ettiğiniz ışıltıya kavuşturabilirsiniz! Üstelik sadece makyaj ürünlerinde değil; yüz makyaj temizleyici gibi ürün seçimlerinizde de vegan alternatiflere yönelerek, daha kapsamlı bir vegan güzellik rutini oluşturabilirsiniz. Yapacağınız doğa ve hayvan dostu seçimlerle güzelliğinizi dıştan içe vurgulamak için daha fazla geç kalmayın. Şimdi, sürdürülebilir bir gelecek için MM Kozmetik’in vegan makyaj ve cilt bakımı dünyasını yeniden keşfetme vakti!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.