Şehre Dönüş Hazırlıkları: Cilt Bakımıyla Kendinizi Yenileyin!

Şehre Dönüş Hazırlıkları: Cilt Bakımıyla Kendinizi Yenileyin!

18 Eylül 2023

Tatilin sona ermesiyle birlikte şehre dönüş hazırlıkları da başladı. Siz yoğun şehir temposuna kendinizi çoktan hazır hissediyor olabilirsiniz. Peki, yaz boyunca güneşe, nem kaybına, klora, tuza ve ter gibi toksik içerikli kirlere maruz kalıp yıpranan cildiniz? Hadi, cildinizi şehir havasına hazırlamak için şimdi cilt bakım rutininizi tazeleme vakti!

Şehre dönüş sonrası yeni bir cilt bakım rutini oluşturmak, şehir yaşamının etkileriyle başa çıkmak ve cildinizi korumak için bir hayli önemli. Nitekim şehir yaşamındaki hava kirliliği, stres, su kalitesi ve diğer faktörler cildinizi olumsuz etkileyebiliyor. Cildinizi şehir yaşamının olumsuz etkilerinden korumak ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için kullanacağınız cilt bakımı ürünlerine ve günlük cilt bakımı sıralamasına dikkat etmelisiniz. Gelin, şehre döndükten sonra cilt bakımının neden gerekli olduğuna ve nasıl bir cilt bakım rutini uygulanması gerektiğine birlikte bakalım!

1. Şehre Dönüş Sonrası Cilt Bakımı Neden Gerekli?

 • Hava değişimi: Cildiniz, siz fark etmeseniz de yaz mevsimindeki rutininiz nedeniyle bir hayli yıpranmış veya incelmiş olabilir. Ayrıca şehirden uzaklaşan cilt, yoğun hava kirliliğinden de uzaklaştığı için daha temiz ve aynı zamanda daha savunmasız kalabiliyor. Bu nedenle şehre geri döndüğünüzde cildinizi yeniden güçlendirecek ve korunmasını sağlayacak rutinler oluşturmalısınız. 

 • Hava kirliliği: Şehirdeki kir ve toz gözenekleri tıkayarak cildin matlaşmasına, sivilcelerin artmasına ve cilt hassasiyetlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Doğru cilt temizliği ve bakımıyla cildinizi şehrin olumsuz etkilerine karşı koruyabilirsiniz.

 • Güneş ışığı: Sanılanın aksine şehirde güneş ışığına çok daha fazla maruz kalabilirsiniz. Güneş koruyucu krem sürmeden uzun saatler boyunca şehir içinde gezmek ciltte lekelenmeye, kızarıklığa ve erken yaşlanma belirtilerine neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız.

 • Stres: Koşuşturmacalarla dolu şehir yaşamı çoğu zaman stresli olabiliyor. İşe yetişme telaşı, trafik, eve dönüş yolu, gün içinde iş yerinde veya okulda yaşanan stresli durumlar cilt sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Buna özel içeriklerle düzenli cilt bakımı yaparak stresin cildinize olan etkilerini azaltabilirsiniz.

2. Şehre Dönüş için Cilt Bakım Önerileri

Şehir yaşamının olumsuz etkilerini hafifletmek için cilt tipinizle uyumlu düzenli bir bakım rutini oluşturmaya hemen başlamalısınız. Örneğin; karma cilt bakımı için temizlik ve nemlendirme adımlarına önem verebilir, yağlı ciltler için parlama karşıtı gözenek temizleyici ürünleri tercih edebilir ve kuru ciltler için yoğun nemlendirici etkili ürünleri kullanabilirsiniz. 

Bu cilt bakım rutininde her cilt tipi için uygulanacak olan temizleyici ve nemlendirici adımlarının yanı sıra buharla gözenek temizliğine, antioksidanlara, serumlara, peeling'lere ve besleyici maskelere de yer verebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen anlatalım!

2.1. Yüz Yıkama Jelinden Sonra Buharla Gözenek Temizliği Yapın

 • Yüz yıkama jeliyle temizleme ve arındırma adımlarını tamamladıktan sonra cildinizi derinlemesine temizlemek ve rahatlatmak için buharın gücünden faydalanabilirsiniz.

 • Buharla gözenek temizliği yapmak için banyonun veya odanın kapısını kapatmalısınız. Böylece buharın etrafınızda yoğunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

 • Bir kaba sıcak su doldurmalısınız. Suyun sıcaklığı cildinizi yakmayacak fakat gözeneklerinizi açacak derecede olmalı.

 • Sıcak suyun buharıyla cildinizi temizlemek için kaba doğru eğilmelisiniz.

 • Yüzünüzü yaklaşık beş dakika boyunca buharın içinde tutmalısınız. 

 • Buhar banyosunun ardından temiz bir havluyla cildinizi kurulamalısınız.

2.2. Peeling’lerin Gücünden Yararlanın

 • Öncelikle cilt tipinize uygun bir peeling seçimiyle başlamalısınız. Hassas ve kuru cilt bakımında hafif formüllü bir peeling tercih etmelisiniz. Karma ve yağlı cilt bakımında daha güçlü peeling'lere yönelebilirsiniz.

 • Seçtiğiniz peeling'i göz ve dudak çevresine değdirmeden dairesel hareketlerle cildinize uygulamalısınız.

 • Peeling'i önerilen süre boyunca cildinizde beklettikten sonra ılık suyla iyice durulamalısınız.

2.3. Sıkılaştırıcı ve Yatıştırıcı Tonik Uygulayın

 • Peeling adımının ardından cilt temizliğini tamamlamak ve cildinizi rahatlamak için tonik kullanabilirsiniz.

 • Kuru cilde sahipseniz nemlendirici ve yatıştırıcı etkili tonikler tercih edebilir, karma ve yağlı bir cilde sahipseniz salisilik asit içerikli toniklere yönelebilirsiniz. Kırışıklık görünümüyle mücadele ediyorsanız sıkılaştırıcı tonikleri de kullanabilirsiniz.

 • Bir pamuğa toniği döküp yüzünüze ve boynunuza hafifçe uygulamalısınız.

2.4. Antioksidan İçerikli Durulanmayan Maske Kullanın

 • Antioksidan içerikli durulanmayan maskeyi cildinize ince bir kat halinde uygulamalısınız. Cildiniz yaklaşık üç dakika içinde bu maskeyi emecek.

Yeni rutininize bu cilt bakım adımlarıyla başlayarak cildinizde yazdan arta kalan ölü yüzey hücrelerinden kurtulabilir, güneşin olumsuz etkilerini hafifletebilir, daha temiz ve güçlü hissedilen bir cildin keyfini sürebilirsiniz.

3. Şehir Stresine Karşı Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Şehir stresine karşı oluşturulacak cilt bakım rutininde derinlemesine temizlik adımına önem vermek ve cilt bakımını düzenli olarak uygulamak gerekiyor. Cilt bakımı aşamalarını günü gününe uygulayarak cildinizi şehrin kirli havasından ve stresli yaşamından koruyabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyerek günlük cilt bakım rutininizi eksiksiz olarak tamamlayabilirsiniz.

3.1. Cilt Temizliği Adımlarını Her Gün Eksiksiz Olarak Uygulayın

Cilt bakımı sırası her daim temizleme adımlarıyla başlıyor. Cildinizi sabah ve akşam yüz temizleme jeli, yağ veya köpük formlu bir temizleyiciyle iyice arındırmalısınız.

3.2. Ton Eşitleyici ve Aydınlık Görünüm Veren Ürünleri Tercih Edin

Cilt bakımı aşamalarına ton eşitleyici ve aydınlık görünüm veren ürünlerle devam edebilirsiniz. Örneğin; cilt bakımı için glikolik asit içerikli cilde aydınlık görünüm veren tonikleri rutininize ekleyebilirsiniz. Cilt lekelerini gidermek ve cilt tonunuzu eşitlemek için niasinamid ve C vitamini içeren serumları da kullanabilirsiniz.

3.3. Serum ve Krem Uygularken Masajla Cilt Altı Dolaşımınızı Hızlandırın

Serum ve kremleri uygularken masaj yaparak cilt altı dolaşımınızı da hızlandırabilirsiniz. Bunun için gua sha masaj taşı veya yüz roller'larını kullanabilirsiniz. Serum ve kremleri cildinize hafifçe yaydıktan sonra dilediğiniz masaj aletini kullanarak hem cilt bakım ürününü cildinize daha iyi yedirebilir hem de cilt altı dolaşımınızı hareketlendirebilirsiniz.

3.4. Günlük/Haftalık Bakımınızda Anti Aging Ürünlerden Destek Alın

Yaşınıza ve cilt kırışıklıklarınıza bağlı olarak günlük ve haftalık bakımınızda anti aging ürünlere yer verebilirsiniz. Mesela, anti aging etkili bir gece kremiyle tüm gece cildinizi besleyip nemlendirebilirsiniz. Veyahut anti aging etkili göz çevresi kremleriyle kazayağı oluşumunu geciktirebilirsiniz.

3.5. Güneş Koruyucuları Asla Elden Bırakmayın

Cilt bakım rutininde temizlik ve nemlendirme aşamalarından sonra en önemli adımlardan biri de güneş koruması. Mevsim fark etmeksizin güneş koruyucu kreminizi her gün sürmelisiniz. Ayrıca evden çıkmasanız dahi her sabah cildinizi yıkayıp nemlendirdikten sonra güneş kremi uygulamayı unutmamalısınız.

 

Evde cilt bakımı yaparken ihtiyaç duyduğunuz tüm ürünleri MM Kozmetik’te bulabilirsiniz. Hadi, keşfetmeye hemen başlayın!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.