Kırmızı Ruju Kusursuz Uygulamak için İpuçları

Kırmızı Ruju Kusursuz Uygulamak için İpuçları

31 Ağustos 2023

Kırmızı ruj, siyah mini elbise ve ince topuklu ayakkabıdan kot pantolon ve beyaz tişört ikilisine kadar her kombine uyum sağlayan ve her kombini çarpıcı bir görünüme ulaştıran ikonik bir renk. Marilyn Monroe'dan Angelina Jolie'ye kadar birçok ünlünün vazgeçilmezi olan ikonik kırmızı ruju kusursuzca uygulamanın ipuçlarını keşfetmeye hazır mısınız?

Cesur ve klasik bir görünüm hedeflediğinizde aklınıza ilk olarak kırmızı rujların gelmesi çok normal. Öyle ki hiçbir güzellik trendiyle yeri doldurulamayan kırmızı dudaklar, zamansız rengiyle bir diva gibi görünmeyi sağlıyor. Bir de kırmızı ruj sürme tekniklerini biliyorsanız dudaklarınızı zahmetsizce ön plana çıkarabilir ve çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak en etkileyici görünüm için işe cilt alt tonunuza en uygun kırmızı ruj tonlarını keşfederek başlamalısınız. Öyleyse gelin, kırmızı ruj uygulama ipuçlarından önce cilt alt tonuna göre kırmızı ruj önerilerimizi sunmaya başlayalım!

1. Hangi Cilt Tonuna Hangi Kırmızı Ruj Renkleri Yakışır?

 • Soğuk alt tonlu beyaz/açık buğday ten: Mavi ve pembe alt tonlu kırmızı rujlar

 • Sıcak alt tonlu beyaz/açık buğday ten: Sarı ve turuncu alt tonlu kırmızı rujlar

 • Soğuk alt tonlu buğday/esmer ten: Mavi/mor baza sahip kahverengi alt tonlu kırmızı rujlar

 • Sıcak alt tonlu buğday/esmer ten: Sarı/turuncu baza sahip kahverengi alt tonlu kırmızı rujlar

Öncelikle kırmızı rujun her cilt tonuna yakıştığını belirtmekte fayda var. Sadece kendi cilt tonunuza uygun rengi bulmanız gerekiyor. Unutmayın ki kırmızı rujun var olma amaçlarından biri, aynaya baktığınızda kendinizi göz alıcı ve güçlü hissetmenizi sağlamak. Eğer süreceğiniz kırmızı ruju cilt tonunuza uygun olarak seçtiyseniz bu sonuca ulaşmanız çok kolay!

2. Mat mı Parlak mı? Kırmızı Rujda Hangi Bitiş Tercih Edilmeli?

Kırmızı rujda mat veya parlak bitiş tercihine tamamıyla kendi zevkinize göre karar verebilirsiniz. Fakat gireceğiniz ortam, tercih ettiğiniz kıyafet ve makyaj stiliniz de ruj seçiminde bir hayli etkili. Işıltılı ve aydınlık bir makyaj tercih ettiyseniz parlak bitişli kırmızı likit ruj kullanabilirsiniz. Hem ten hem de göz makyajında mat bir görünüm tercih ettiyseniz mat bitişli koyu kırmızı ruj sürebilirsiniz. Bunun yanı sıra kimi makyajlarda ve tekniklerde her iki ruju birlikte de kullanabilirsiniz.

3. Kırmızı Rujun Kusursuz Görünmesi için Neler Yapılmalıdır?

Kırmızı rujun dudaklarda kusursuz bir görünüm sergilemesi için uygulamanız gereken birkaç rutin dudak bakımı adımı bulunuyor. Artık birçoğumuz peeling yapmanın temiz ve pürüzsüz bir cilde ulaşmanın kesin yolu olduğunu biliyoruz. Aynı şekilde peeling adımı dudaklar için de bir hayli önemli. Dudaklardaki ölü derileri temizleyen ve pürüzsüz bir dudak görünümü sunan peeling işlemi, kırmızı ruj makyajları başta olmak üzere her renk dudak makyajının kusursuz bir görünüm sergilemesini sağlıyor. Hadi, dudak bakım adımlarını birlikte keşfedelim!

3.1. Gece Yatmadan Önce Dudak Peeling'i ve Maske Yapın

 • Gece yatmadan önce ruj da dahil olmak üzere tüm makyajınızı temizlemelisiniz.

 • Kuru ve temiz dudaklarınıza peeling'i nazikçe uygulamalısınız.

 • Peeling'i dairesel hareketlerle 2 ila 3 dakika boyunca dudaklarınıza uygulamalı ve ardından dudaklarınızı durulamalısınız. Bunun için peeling fırçalarını da tercih edebilirsiniz.

 • Dudaklarınızı kuruladıktan sonra dudak maskesiyle dudaklarınızı rahatlatabilir ve gece boyu onarılıp yumuşamasına yardımcı olabilirsiniz.

3.2. Sabah Uyanınca Peeling İşlemini Nazikçe Tekrarlayın

 • Dudaklarınızı kırmızı ruja hazırlamak için sabah uyanınca aynı peeling adımını nazik hareketlerle tekrarlamalısınız. Bu işlem, maskenin etkisiyle gece boyu yumuşayan ve dudak yüzeyinde biriken ölü deri hücrelerinin tamamen temizlenmesini sağlayacak. 

 • Peeling’le dudaklarınızı 2-3 dakika boyunca dairesel hareketlerle ovduktan sonra durulamalı, temiz bir havluyla kurulamalı ve yoğun şekilde balm sürmelisiniz. 

3.3. Dudak Balmıyla Baz Oluşturun

Dudaklarda kusursuz bir görünüm elde etmek için baz uygulaması da büyük önem taşıyor. Nemlendirici dudak balmını dudak makyaj bazı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem rujun altında dudaklarınızı nemlendirebilir hem de rujun daha kolay sürülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak daha uzun süreli ve yoğun etki için ayrıca bir dudak bazı da kullanmayı düşünebilirsiniz. 

3.4. Rötuş Aşamasında Dudak Fırçalarından Yardım Alın

 • Öncelikle kullanacağınız rujla aynı renkteki bir dudak kalemiyle dudak çerçevenizi belirginleştirmelisiniz. 

 • Dudak makyajı için likit veya stick ruj kullanabilirsiniz. Ruju dudağın üst orta kısmından başlayarak çerçeveyi aşmayacak şekilde tüm dudağınıza eşit miktarda uygulamalısınız.

 • Son olarak kusursuz kırmızı dudak makyajına kavuşmak için dudak fırçasıyla rötuş işlemini tamamlamalısınız. Bu işlem, rujun giremediği dudak çizgilerini doldurmaya ve böylece dudak makyajınızın daha yoğun ve kusursuz görünmesine yardımcı olacak. 

4. Kırmızı Ruj ile Dudak Şekillendirme Nasıl Yapılır?

Kırmızı ruju dudak şeklinize yakıştıramıyorsanız ya da daha çarpıcı bir görünüme ulaşmak istiyorsanız dudaklarınızı rujla sıfırdan şekillendirebilirsiniz. Nasıl mı? Hemen anlatalım!

4.1. Tüm Dudağınıza Fondöten ve Pudra Uygulayın

Öncelikle dudağınıza fondöten sürerek dudak renginizi cilt tonunuzla eşitlemelisiniz. Bunun için bir makyaj süngeri yardımıyla tüm dudağınıza tampon hareketlerle fondöten sürebilirsiniz. Ardından fondöteni sabitlemek ve daha pürüzsüz bir görünüm yaratmak için sabitleyici pudrayla üzerinden geçmelisiniz.

4.2. Dudak Kalemi ile Yeni Bir Dudak Çizgisi Oluşturun

Nude bir dudak kalemiyle kendinize yeni bir dudak çizgisi oluşturabilirsiniz. Dudağınızın biraz üst kısmından başlayarak daha büyük ve dolgun bir dudak görünümü yaratabilirsiniz. Daha sonra çizdiğiniz dudak çizgisinin üzerinden kırmızı rujunuzla aynı tondaki bir kalemle tekrar geçebilirsiniz.

4.3. Tüm Dudak ve Dudak Çevrenize Yoğun Kırmızı Mat Ruj Uygulayın

Sıra en önemli adıma, yani kırmızı ruj uygulamasına geldi. Kırmızı mat ruju üst dudağınızın orta kısmından başlayarak tüm dudağınıza -dudak çerçevesini aşmayacak şekilde- uygulamalısınız. Dudaklarınızı birleştirmeden önce yaklaşık bir dakika boyunca rujun sabitlenmesini beklemelisiniz.

4.4. Dudaklarınızın Ortasına Daha Açık Tonlu ve Parlak/Saten Bitişli Bir Kırmızı Ruj Sürün

Kırmızı mat ruj dudaklarınıza sabitlendikten sonra, dolgun ve boyutlu bir görünüm için daha açık tonlu ve parlak bitişli bir kırmızı rujla son dokunuşu yapabilirsiniz. Parlak likit ruj ile dudağın yalnızca orta kısmını aydınlatmalısınız. Böylece hem dramatik ve mat hem de parlak ve çekici dudaklara aynı anda sahip olabilirsiniz.

 

Kusursuz kırmızı dudaklara kavuşmak işte bu kadar kolay. Şimdi, MM Kozmetik’le en iyi kırmızı ruju bulma vakti!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.