EVDE CİLT BAKIMI

EVDE CİLT BAKIMI

19 Ekim 2021

Cildinizin sağlıklı olması ve iyi görünmesi için ona iyi bakmanız gerekir. Ancak ne yazık ki günlük hayatın koşuşturması içinde cildimize ihtiyaç duyduğu özeni her zaman gösteremiyoruz. Cildimiz hava kirliliği, güneş, makyaj malzemeleri gibi pek çok şeye maruz kalır; onu korumak, beslemek ve sağlıklı olmasını sağlamak da bize kalır. Kısacası, siz cildinize gereken özeni gösterirseniz, cildiniz de size karşılık verecektir. Evde cilt bakımı konusunda bilmeniz gereken her şeyi sizin için derledik.

Cilt Bakımı Nedir?

Cildiniz de vücudunuzun diğer bölgeleri gibi rutin bakımlar ister. Bunun için cildinizin ihtiyaçları doğrultusunda ve yapısına uygun bir şekilde düzenli uygulamalar yapmayı cilt bakımı olarak adlandırıyoruz. Cildinizin yapısını doğru tanımak, bir cilt bakım rutini oturtmak açısından en önemli noktadır. Cildinizi tanımazsanız ve ihtiyaçlarını görmezden gelirseniz sivilce, gözeneklenme, yara gibi pek çok soruna yol açabilirsiniz. Örneğin, yağlı bir yapıya sahipse, kuru cilt için kullanılması gereken bir ürün kullandığınızda daha çok yağlanmasına, belki de bu yağlanmayı akne ile atmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Cilt Tipi Nasıl Belirlenir?

Cilt tipinizi belirlemek için kolay bir test yapmanız mümkündür. Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Makyaj ve diğer kalıntılardan arındırın.

  • 1 saat kadar bekleyin. Beklediğiniz süre boyunca yüzünüze dokunmayın.

  • Beyaz ve temiz bir mendil ile yüzünüzün tamamını silin.

Buradan sonra yapmamız gereken, mendile bakarak cilt tipimizin 4 farklı cilt tipinden hangisi olduğunu belirlemek olmalı. Mendile baktığınızda pul pul dökülmüş ve yağlanmış bir doku görmüyorsanız, normal bir cilt tipine sahipsiniz demektir. Cildiniz genel olarak pürüzsüz bir yapıdaysa, başka bir kanıta ihtiyacınız yok. Eğer mendilde yağ görüyorsanız ve cildiniz genellikle parlaksa, yağlı cilt tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Mendilinizde pul pul kalıntılar varsa, kuru cilt tipine sahipsinizdir. Eğer bu kuruluğa T bölgesi (yani alnınız ile burnunuzu kapsayan bölge) dışındaki yerlerde rastladıysanız ama T bölgeniz yağlı ise, karma cilt tipine sahipsinizdir.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt tipinizi öğrendikten sonra sıra bir cilt bakım rutini oluşturmaya gelir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz;

  • Cilt bakımına başlamak için öncelikle cildinizin makyajdan arındırılmış olması gerekir. Bunun için cilt tipinize uygun temizleme jeli, sütü ya da suyunu kullanabilirsiniz. Temizleyicinin kıvamı sizin kullanım zevkinize bağlı olarak seçilebilir. Genellikle yağlı ciltler yıkamaktankuru ciltler ile süt ile silerek temizlemeden hoşlanır, sizin tercihinize bağlı her temizleme ürününü kullanabilirsiniz.  

  • Cildinizi arındırdıktan sonra yüzünüzü yıkarsanız mutlaka tonik veya losyon ile cildinizi silmeniz ve cildinizi bakıma hazırlamanız gerekir.

  • Toniğin asıl görevi, cildi rahatlatmak ve bakım ürünlerinin cilt tarafından maksimum oranda rahatça kabul edilmesi (emilmesi). Yıkma sonrası, şebeke suyunun ciltte bıraktığı kireç ve klor kalıntılarını temizleyerek cildi doğal Ph dengesine getirmek. Toniğinizi pamuğa dökerek kullanabileceğiniz gibi avuç içinize alarak cildinize nazik tampon hareketler ile de yedirebilirsiniz. Cildiniz kuruduktan sonra serum ve bakım kremlerine geçebilirsiniz.

  • Temizlik aşamasından sonra ilk olarak lokal ürünler uygulanmalı; göz bakım ürünleridudak bakım ürünleri veya lokal sivilce kurutucular ve leke açıcılarr.  Sonrasında bakım serumunuz ile devam edin ki bu sizin cildinizin tedavi edici ürünüdür. Tedaviye mutlaka doğru besleme ve nemlendirme eşlik etmelidir bunu da bakım kremleri ve nemlendiriciler ile sağlıyoruz. Cilt tipinize uygun olan nemlendirici veya bakım kreminizi serum sonrası yüzünüze uygulayınız.

  • Kısa sürede maksimum etki almak için ise haftalık bakımlar devreye giriyor, cilt bakımınıza haftada  1-2 kez nem maskesi, besleyici maske, peeling gibi uygulamaları da dahil edebilirsiniz. Cilt ihtiyaçlarına göre bu uygulamalar da iyi sonuçlar almanız için faydalı olacaktır. Bu uygulamaları kısaca özetlemek gerekirse;

  • Peeling, cildinizdeki ölü hücrelerin atılmasını sağlar. Cilt tipinize uygun bir peeling ile yağlı bölgelere ağırlık vererek zaman zaman yüzünüzün ölü hücrelerden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Evde dudak bakımı için en basit peeling ise Naj Oleari dudak peelingi.

  • Maske; Eğer cildiniz çok fazla yağlanıyor ve parlıyor ise Clarins Sos Pure Rebalancing Clay Mask - Anında Arındırıcı Maske’yi haftada 2 kez uygulayın. Daha canlı ve yumuşak cilt için ise Clarins Sos Comfort Nourishing Balm Mask Anında Rahatlatıcı Maske’yi tercih edebilirisniz.

Cildinizin ihtiyaçlarına yönelik ürünleri keşfetmek ve indirimli fiyatlarla kolayca satın almak için ise MM Kozmetik web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.